Przełomowa polska kapsułka endoskopowa

REKLAMA

Kapsułka endoskopowa to niewielkie urządzenie przypominające tabletkę, wyposażone w kamerę. Podczas przechodzenia przez układ pokarmowy wykonuje kilkadziesiąt tysięcy zdjęć, które następnie przesyłane są do urządzenia mobilnego, a stamtąd do platformy medycznej zlokalizowanej w chmurze, gdzie lekarze mogą przeanalizować zabrane dane. Badanie wykonane przy użyciu kapsułki endoskopowej jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, można je przeprowadzać w warunkach ambulatoryjnych. Endoskopia kapsułkowa istnieje już od 21 lat, wykorzystuje się ją do diagnostyki tych fragmentów jelita cienkiego, które trudno jest zbadać przy użyciu tradycyjnych, inwazyjnych metod, jak gastroskopia czy kolonoskopia. Nowa kapsułka wyposażona jest w bardzo wydajne baterie, które pozwalają jej działać ok. 12 godzin, wykonać 60 tysięcy zdjęć i przejść przez cały układ pokarmowy, nie tylko jelito cienkie. Twórcy
urządzenia liczą na popularyzację technologii endoskopii kapsułkowej. Zależy im zwłaszcza na wdrożeniu programu wczesnego wykrywania raka jelita grubego.

Beata Demska

„Pielgrzym” [14 i 21 maja 2023 R. XXXIV Nr 10 (873)], str. 34

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *