Dziś do Polski przybędzie nuncjusz abp. Antonio Guido Filipazzi

W czwartek, 5 października 2023 r. w godzinach popołudniowych ma przybyć do Warszawy nowy Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp. Antonio Guido Filipazzi. Formalnie swoją posługę nowy nuncjusz rozpoczyna od złożenia listów uwierzytelniających na ręce Prezydenta RP oraz przekazaniu właściwych dokumentów Konferencji Episkopatu Polski.

REKLAMA

Nuncjusz Apostolski jest przedstawicielem Ojca Świętego wobec Kościoła partykularnego w konkretnym kraju oraz ambasadorem Stolicy Apostolskiej w danym państwie. Utrzymuje kontakty z Konferencją Episkopatu i poszczególnymi biskupami oraz udziela im pomocy. Informuje Stolicę Apostolską o sytuacji tutejszego Kościoła. Przedkłada Ojcu Świętemu kandydatów na biskupów diecezjalnych i pomocniczych oraz przeprowadza procesy informacyjne z tym związane. Uczestniczy też w poczynaniach ekumenicznych i współpracy międzynarodowej Kościoła partykularnego. Broni – jak zajdzie potrzeba – uprawnień Kościoła w danym kraju.

Abp Antonio Guido Filipazzi jest 74. nuncjuszem apostolskim w Polsce. Jest doktorem prawa kanonicznego i doświadczonym dyplomatą watykańskim. Urodził się 8 października 1963 w Melzo. Święcenia kapłańskie otrzymał 10 października 1987 roku po czym rozpoczął pracę w diecezji Ventimiglia – San Remo.

W 1992 rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Pracował najpierw w nuncjaturze na Sri Lance (1992–1995) oraz z nuncjaturach w Austrii (1995–1998) i w Niemczech (1998–2003). Następnie pracował w sekcji ds. relacji z państwami Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. 8 stycznia 2011 r. Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim w Indonezji. 26 kwietnia 2017 papież Franciszek przeniósł go na urząd nuncjusza apostolskiego w Nigerii, a jednocześnie ustanowił go stałym przedstawicielem przy Wspólnocie Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej.

8 sierpnia br. została ogłoszona nominacja abp. Filipazzi na stanowisko nuncjusza apostolskiego w Polsce. Oprócz języka włoskiego dyplomata watykański deklaruje znajomość języków: francuskiego, angielskiego i niemieckiego.

Źródło: https://www.ekai.pl/dzis-do-polski-przybedzie-nuncjusz-abp-antonio-guido-filipazzi/
Fot. Vatican News

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *