Dzień Pokoju 2024 pod hasłem: „Sztuczna inteligencja i pokój”

„Sztuczna inteligencja i pokój” to temat orędzia na Światowy Dzień Pokoju w 2024 r. Papież Franciszek „przypomina o potrzebie czujności i pracy nad tym, aby logika przemocy oraz dyskryminacji nie zakorzeniła się w produkcji i korzystaniu z różnych urządzeń, kosztem osób najbardziej kruchych i wykluczonych” – czytamy w dzisiejszym komunikacie Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, zapowiadającym to przyszłoroczne wydarzenie.

REKLAMA

Niezwykłe postępy w dziedzinie sztucznej inteligencji mają coraz większy wpływ na ludzką działalność, życie osobiste i społeczne, politykę i gospodarkę – czytamy w komunikacie. – Papież Franciszek wzywa do otwartego dialogu na temat znaczenia tych nowych technologii, które mają destrukcyjny potencjał i budzące wątpliwości skutki. Przypomina o potrzebie czujności oraz pracy nad tym, aby logika przemocy i dyskryminacji nie zakorzeniła się w produkcji i korzystaniu z tych urządzeń, kosztem osób najbardziej kruchych i wykluczonych: niesprawiedliwość i nierówność podsycają konflikty i antagonizmy. Pilna potrzeba odpowiedzialnego ukierunkowania koncepcji i wykorzystania sztucznej inteligencji, tak aby służyła ona ludzkości i ochronie naszego wspólnego domu, wymaga rozszerzenia refleksji etycznej na sferę edukacji i prawa.

Ochrona godności osoby oraz troska o braterstwo, które jest prawdziwie otwarte na całą rodzinę ludzką, stanowią niezbędne warunki, aby rozwój technologiczny przyczyniał się do promowania sprawiedliwości i pokoju na świecie.

Światowy Dzień Pokoju jest obchodzony od 1967 r. Z tej okazji Papież kieruje specjalne orędzie zarówno do wiernych Kościoła katolickiego jak i do wszystkich ludzi dobrej woli. Orędzie dotyka aktualnych wyzwań dotyczących kwestii pokoju na świecie.

Ks. Paweł Rytel-Andrianik – Watykan

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2023-08/dzien-pokoju-2024-pod-haslem-sztuczna-inteligencja-i-pokoj.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *