Papież mianował nowego prefekta Dykasterii ds. Nauki Wiary

Franciszek wyraził wdzięczność za dotychczasową posługę kard. Luisowi Ladarii SJ, któremu zakończył się właśnie mandat prefekta Dykasterii ds. Nauki Wiary. Na jego następcę Papież wyznaczył abp. Víctora Manuela Fernándeza, dotychczas ordynariusza La Platy w Argentynie. Nowe obowiązki przejmie w połowie września.

REKLAMA

W liście do nowego prefekta Ojciec Święty zaznacza, iż pierwszą misją tej dykasterii pozostaje zawsze strzeżenie wiary, aby mogła ona być wyrażana w sposób, który służy ewangelizacji. Prosi, by pamiętał o hierarchii prawd wiary w celu zajmowania się w pierwszej kolejności tym, co rzeczywiście zajmuje centralne miejsce w katolickiej doktrynie. Zachęca do promowania rozwoju ludzkiej myśli dążącej do zrozumienia Boga, Kościoła i świata w zawierzeniu Duchowi Świętemu, harmonizującemu te wysiłki w miłości. W ten sposób, jak zaznacza Papież, najlepiej zachowa się prawdziwą wiarę.

Mianowany na nowego prefekta jednej z najważniejszych watykańskich dykasterii abp Fernández urodził się w 1962 r. w Alcira Gigenie w Argentynie. Święcenia przyjął w wieku 24 lat w diecezji Villa de la Concepción del Río Cuarto. Jest autorem ponad 300 publikacji naukowych odznaczających się solidnymi podstawami biblijnymi. Ich częsty temat to kwestie dialogu między teologią a kulturą, misji ewangelizacyjnej, duchowości czy problemów społecznych. Licencjat kościelny uzyskał na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, a doktorat z teologii obronił w Buenos Aires. Założył Instytut Formacji Świeckich oraz Centrum Formacji Nauczycieli Jezusa Dobrego Pasterza w Río Cuarto, gdzie w latach 90. XX w. był proboszczem. Pełnił również funkcję dziekana wydziału teologii (2008-2009 r.) oraz rektora (2009-2018 r.) na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Argentynie. W 2013 r. Ojciec Święty Franciszek mianował go arcybiskupem. Archidiecezję La Platy przejął w 2018 r. Był członkiem Papieskiej Rady ds. Kultury oraz konsultorem w Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Obecnie jest członkiem Dykasterii ds. Kultury i Edukacji.

Vatican News

Źródło: https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2023-07/papiez-mianowal-nowego-prefekta-dykasterii-ds-nauki-wiary.html

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *