Rozpoczęły się obrady 140. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

Formacja zakonna oraz aktualne sprawy związane z życiem konsekrowanym to główne tematy obrad 140. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce. Potrwają one od 24  do 26 września 2019 r. w budynku Sekretariatu Konferencji Episkopatu  Polski w Warszawie.

REKLAMA


„Te dni ogromnie sobie cenimy jako czas naszej wspólnej modlitwy, umacniania się i budowania jedności” – podkreśliła matka Maksymilla Pliszka BDNP, przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, zapowiadając tematy trzydniowych obrad sióstr zakonnych.

W pierwszym dniu zebrania nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio będzie przewodniczył Mszy św. w intencji obrad, a następnie spotka się z siostrami. Przewodnicząca Konferencji powita nowe członkinie i omówi sprawy bieżące. Następnie ks. dr Piotr Studnicki, p.o. kierownika Biura Delegata ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży zapozna siostry z zadaniami i funkcjonowaniem Biura, które z początkiem września rozpoczęło pracę w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Delegatem KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży jest abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, prymas Polski.

Kolejne dni będą poświęcone głównie refleksjom i dyskusji na temat formacji pod kierunkiem ks. dr. Wojciecha Rzeszowskiego. Temat formacji zostanie uzupełniony o spotkanie z s. Joanną Moś RSCJ, które będzie dotyczyć kobiecości w życiu konsekrowanym.

Siostry tradycyjnie spotkają się z bp. Arturem Mizińskim, sekretarzem generalnym Konferencji  Episkopatu Polski, który przedstawi aktualne wydarzenia z życia Kościoła.

Konferencja Przełożonych Wyższych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych (KWPŻZZ) jest jedną z czterech Konferencji reprezentujących osoby konsekrowane, tj. siostry zakonne: zgromadzenia czynne i kontemplacyjne, zakonników oraz świeckich konsekrowanych w Polsce. Powstała w 1970 roku i jest kontynuacją form współpracy międzyzakonnej wypracowanych w Polsce od 1947 roku. Konferencja skupia obecnie około 150 przełożonych prowincjalnych i generalnych reprezentujących żeńskie instytuty zakonne czynne. Ponadto w pracach Konferencji uczestniczą, jako obserwatorki, niektóre delegatki przełożonych generalnych zgromadzeń, które nie mają w Polsce prowincji i przełożone nowo powstających zgromadzeń.

jo/ KWPŻZZ/ BP KEP


Źródło: https://episkopat.pl/obraduje-konferencja-wyzszych-przelozonych-zenskich-zgromadzen-zakonnych-w-polsce/

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *