Abp Gądecki, abp Jędraszewski, abp Galbas – delegatami Konferencji Episkopatu Polski na październikowe zgromadzenie Synodu w Rzymie

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, abp Jędraszewski, wiceprzewodniczący KEP, abp Adrian Galbas, koordynator w Kościele w Polsce Synodu o synodalności – zostali powołani na delegatów Konferencji Episkopatu Polski na październikowe zgromadzenie Synodu w Rzymie. Ponadto z nominacji papieskiej w obradach weźmie udział abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Aleksander Bańka natomiast będzie jednym z pięciu świeckich reprezentantów Europy. Jako przedstawiciel Kurii w Synodzie będzie uczestniczył kard. Krajewski.

REKLAMA

7 lipca br. Stolica Apostolska ogłosiła listę uczestników pierwszego zgromadzenia Synodu o synodalności, który odbędzie się w dniach od 4 do 29 października 2023 roku w Rzymie. Drugie zgromadzenie w Rzymie będzie miało miejsce w październiku 2024 roku.

Dodatkowo na reprezentantkę świeckich z Ameryki Północnej wybrano pochodzącą z Polski Julię Osękę. Wśród uczestników Synodu znajduje się też polski biskup misyjny Dariusz Kałuża MSF jako przedstawiciel Episkopatu Papuy Nowej Gwinei i Wysp Salomona. Z Polski pochodzi również bp Radosław Zmitrowicz OMI, pomocniczy biskup kamieniecki na Ukrainie, który będzie uczestniczył w obradach z nominacji papieskiej.

Ponadto bez prawa głosu w Synodzie weźmie udział s. Jolanta Kafka jako ekspertka, a ks. Tomasz Trafny jako członek Sekretariatu Generalnego Synodu.

20 czerwca br. Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało dokument roboczy „Instrumentum laboris” na XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, który odbywa się pod hasłem: „Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja”. Dokument ten jest owocem etapów diecezjalnych i kontynentalnych zgromadzenia synodalnego. Będzie on podstawą prac podczas październikowego zgromadzenia Synodu w Rzymie.

vaticannews / BP KEP

Źródło: https://episkopat.pl/abp-gadecki-abp-jedraszewski-abp-galbas-delegatami-konferencji-episkopatu-polski-na-pazdziernikowa-sesje-synodu-w-rzymi/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *