Rozpoczęło się 395. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Modlitwą południową Liturgii Godzin rozpoczęło się 395. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski, które odbywa się w dniach 12-14 czerwca, w Lidzbarku Warmińskim. W pierwszym dniu obrad biskupi podejmą temat m. in. XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Wieczorem będą się modlić w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym.  

REKLAMA

Rozpoczęcie obrad poprzedził briefing prasowy rzecznika Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszka Gęsiaka SJ, z udziałem sekretarza generalnego KEP bp. Artura G. Mizińskiego oraz ordynariusza miejsca, metropolity warmińskiego abp. Józefa Górzyńskiego.

Letnie Zebranie Plenarne KEP odbywa się w Archidiecezji Warmińskiej w związku z 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika, które przypadają w tym roku. Mikołaj Kopernik był kanonikiem warmińskiej kapituły katedralnej i bliskim współpracownikiem arcybiskupów warmińskich.

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, na Zebranie Plenarne zostali zaproszeni przedstawiciele europejskich Episkopatów, m.in. z Francji, Ukrainy, Chorwacji i Rosji.

Pierwszy dzień obrad biskupów zakończy Msza św. w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym, które jest jednocześnie miejscem internowania bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Eucharystii przewodniczyć będzie i homilię wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Obrady potrwają do środy, 14 czerwca.

BP KEP

Źródło: https://episkopat.pl/rozpoczelo-sie-395-zebranie-plenarne-konferencji-episkopatu-polski/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *