Rzecznik KEP z okazji Wielkiego Czwartku

Celebracją wieczornej Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej rozpoczynają się obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego celebrujemy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ z okazji Wielkiego Czwartku.

REKLAMA

Rzecznik KEP przypomniał, że w Wielki Czwartek przed południem, w kościołach katedralnych, biskupi diecezjalni wraz z kapłanami odprawiają Mszę świętą Krzyżma, „podczas której święcone są oleje – chorych i krzyżma, służące do udzielania sakramentów chrztu, święceń kapłańskich i namaszczenia chorych”.

„Tego dnia, celebracją wieczornej Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej, rozpoczynają się obchody Triduum Paschalnego, w czasie którego celebrujemy mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa” – zaznaczył ks. Gęsiak. Dodał, że „Triduum jest jedną wielką liturgią, która zakończy się w niedzielę Zmartwychwstania procesją rezurekcyjną”.

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że wielkoczwartkowa Eucharystia jest przypomnieniem ostatniej wieczerzy, którą Chrystus spożył ze swoimi uczniami w Wieczerniku. „Podczas liturgii następuje obrzęd umycia przez głównego celebransa nóg dwunastu mężczyznom. Eucharystia ta jest także dziękczynieniem za ustanowienie przez Jezusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Msza kończy się procesją z Najświętszym Sakramentem do tzw. ciemnicy, gdzie trwa adoracja do godzin nocnych” – zauważył.

BP KEP

Źródło: https://episkopat.pl/rzecznik-kep-na-wielki-czwartek-msza-sw-wieczerzy-panskiej-rozpoczynaja-sie-obchody-triduum-paschalnego/

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *