Jednym gestem – Anna Maria Kolberg OV

„Sprzątacz wyłączył zamrażarkę w uczelnianym laboratorium, bo wydawała irytujący dźwięk; tym samym zniszczył próbki i zniweczył dwadzieścia lat badań naukowych – podała politechnika Rensselaer w Troy (stan Nowy Jork). Domaga się od firmy sprzątającej miliona dolarów odszkodowania za niewłaściwe przeszkolenie”.

REKLAMA

„W zamrażarce znajdowały się kultury komórkowe, wrażliwe na wahania temperatury. Urządzenie zaczęło szwankować, serwis przyjął zgłoszenie, a naukowcy oszacowali, że próbki będą bezpieczne do czasu naprawy. Jednak zamrażarka wydawała irytujący dźwięk alarmowy. Sprzątacz postanowił ją więc wyłączyć, nie zwracając uwagi na zawieszone na niej ostrzeżenie: «Zamrażarka wydaje sygnał dźwiękowy, ponieważ jest w naprawie. Nie należy jej odłączać. Sprzątanie jest zbędne. Alarm można wyciszyć, naciskając przycisk +test+ przez 5 sekund».

Potem sprzątacz wyjaśniał, że się pomylił: wydawało mu się, że zamrażarkę włącza, a nie – wyłącza. W rezultacie temperatura w zamrażarce wzrosła o ok. 50 stopni Celsjusza, a próbki komórkowe uległy bezpowrotnemu zniszczeniu”.

* * *

Dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, rok po roku: powtarzamy te same błędy, przerabiamy te same wpadki, popełniamy te same grzechy; nabieramy uprzedzeń, pielęgnujemy urazy, mnożymy niezałatwione sprawy, wpadamy w nałogi. Czujemy, że zbliżamy się do kresu wytrzymałości… Nasze „bezpieczniki” w głowie zaczynają wysyłać niepokojące sygnały.

Pewnego dnia, zupełnie niespodziewanie, przychodzi On. Jednym gestem przekreśla zapis dłużny. Bez wahania daruje występki. Nie dlatego, że się pomylił, jest niezorientowany w temacie lub coś źle zrozumiał.

Nie przez przypadek, ale z miłości. Nie na chwilę, ale na zawsze. To nie Twoje wysiłki, ale Twoja skrucha pozwoliła Mu działać. To nie dlatego, że zasłużyłeś, ale dlatego, że uwierzyłeś.

* * *

Któryż Bóg podobny Tobie,

co oddalasz nieprawość,

odpuszczasz występek

Reszcie dziedzictwa Twego?

Nie żywi On gniewu na zawsze,

bo upodobał sobie miłosierdzie.

Ulituje się znowu nad nami,

zetrze nasze nieprawości

i wrzuci w głębokości morskie

wszystkie nasze grzechy.

(Mi 7,18–19)

* * *

I was, umarłych na skutek występków i „nieobrzezania” waszego grzesznego ciała, razem z Chrystusem przywrócił do życia. Darował nam wszystkie występki, skreślił zapis dłużny obciążający nas nakazami. To właśnie, co było naszym przeciwnikiem, usunął z drogi, przygwoździwszy do krzyża (Kol 2,13–14).

Anna Maria Kolberg OV

„Pielgrzym” [23 i 30 lipca 2023 R. XXXIV Nr 15 (878)], str. 30

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *