Pająki słyszą ludzi z odległości 5 m

REKLAMA


Najnowsze badania wykazały kolejną niezwykłą umiejętność pająków. Nie posiadając uszu, mogą usłyszeć rozmowy ludzi z odległości kilku metrów.
Do tej pory panowało przekonanie, że pająki w ogóle nie słyszą. Tymczasem okazało się, że te wywołujące często u ludzi przerażenie zwierzęta mają dobrze wykształcony zmysł słuchu.
Zamiast błony bębenkowej pająki do recepcji dźwięków używają oskórkowatych włosków obecnych na całym ciele, zwłaszcza na odnóżach. To odkrycie rzuca nowe światło na anatomię pająków, mimo że już od jakiegoś czasu było wiadomo, iż owe włoski są wykorzystywane do odbioru bodźców, w tym wibracji z powietrza. Do tej pory panowało przekonanie, że pająki mogą odbierać bodźce z odległości zaledwie kilku centymetrów.
Badania przeprowadzone na północnoamerykańskich pająkach skaczących, należących do gatunku Phidippus audax, wykazały, że zwierzęta te są w stanie usłyszeć rozmowę ludzi z odległości aż 5 m. Teraz naukowcy chcą potwierdzić, że odkrycie dotyczy wszystkich rodzin pająków, a nie tylko tego konkretnego gatunku.

aw


„Pielgrzym” 2016, nr 23 (703), s. 35

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *