Kaszuby jako siedmiokolorowa kraina, malowana błękitem i modrością jeziornych, rzecznych i morskich wód oraz zielonością rozpisaną na wszystkie lasy, zagajniki i soczystą trawę, a także Kaszubi jako grupa etniczna – zwyczajami, mową, kulturą tak ściśle związani z dziejami Polski i Kościoła – już wielokrotnie i na różne sposoby byli przedmiotem kreacji literackich. Tak zatem powieści o tematyce historyczno-obyczajowej, opowiadania, bogate reportaże oraz utwory z tzw. literatury faktu ukazują ów kaszubski fenomen z różnych punktów widzenia.
Wśród tego typu prac mocno wyróżnia się niedawno wznowiona książka przedwcześnie zmarłego prof. Jerzego Limona pt. Kaszubska Madonna (Gdańsk 2024). Spotkała się ona, przede wszystkim w środowisku gdańskim, z ogromnym zainteresowaniem, czego potwierdzeniem jest m.in. Nagroda Artystyczna Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki oraz Nagroda Literacka „Pro libro legendo”, przyznawana przez pomorskich bibliotekarzy. Także publikowane recenzje, m.in. Jerzego Sampa, Tadeusza Linknera, Władysława Zawistowskiego, są dowodem niemałego zainteresowania i popularności tegoż dzieła literackiego. (…)
ks. Jan Walkusz
Więcej przeczytasz w 17. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [18 i 25 sierpnia 2024 R. XXXV Nr 17 (906)], str. 4.
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.