Ks. Szczepan Keller, syn ziemi chmieleńskiej, położonej w centrum Szwajcarii Kaszubskiej, jednoznacznie zapisał się na kartach historii jako gorliwy duszpasterz, budowniczy kościoła i twórca parafii w Ostródzie, oddany swej misji proboszcz w Pogódkach, a przede wszystkim założyciel i redaktor opiniotwórczego pisma religijno-społecznego „Pielgrzym”.
Zdecydowanie mniej już znana jest jego zróżnicowana tematycznie i gatunkowo twórczość pisarska. Jako syn wiejskiego nauczyciela, a później jako duchowy opiekun i przewodnik ludu dobrze znał jego sytuację, bóle i słabości, którym próbował zaradzić swoim pisarstwem i radami natury religijno-moralnej. Ubolewając na dość powszechnie „zachwaszczoną” mową przekleństwami i złorzeczeniami, ukazał swoim rodakom niedorzeczność i obiektywne zło takiego zachowania, publikując kilkakrotnie wznawiany utwór pt. „Jad człowieczy gorszy od jadu żmji i padalca czyli przeklęctwa i złorzeczenia co znaczą i co płacą”. O wiele większym jego zmartwieniem tudzież pastoralną troską był rozpowszechniony w XIX wieku problem pijaństwa. (…)
ks. Jan Walkusz
Więcej przeczytasz w 24. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [26 listopada i 3 grudnia 2023 R. XXXIV Nr 24 (887)], str. 32.
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.