Polska stała się pierwszą ofiarą II wojny światowej cierpiąc prawie sześć lat pod okupacją, czemu towarzyszyły niezliczone okrucieństwa i niszczycielska polityka eksterminacji narodu polskiego, zwłaszcza ludności żydowskiej – piszą niemieccy i polscy biskupi w dokumencie pt. „Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości” w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
Przypomina on o 6 milionach Polaków, w tym 3 milionach Polaków narodowości żydowskiej, którzy padli ofiarą zbrodniczego systemu nazistowskiego.
W dokumencie biskupi wzywają do przezwyciężenia cierpienia i bolesnych wspomnień poprzez szczere uczestnictwo w procesie pojednania między narodem polskim i niemieckim. „W tym celu czerpiemy siłę z odwagi polskich biskupów, którzy zaprosili Niemcy i Polskę w 1965 roku, by z determinacją poszukiwały prawdy i podążały ścieżkami pojednania. Ich przesłanie, znane zwłaszcza ze słów +wybaczamy i prosimy o przebaczenie+, otworzyło nowy rozdział w stosunkach między naszymi narodami, a niemieccy biskupi przyjęli z wdzięcznością wyciągniętą do nich dłoń. Dziś okazujemy wszystkim, którzy rozpoczęli ten szczery dialog, nasz najgłębszy szacunek” – podkreślają niemieccy i polscy biskupi.
W dokumencie zaznaczają, że dzisiaj to od nas zależy umacnianie i pogłębianie jedności Europy zbudowanej na chrześcijańskich podstawach, mimo historycznych odrębności poszczególnych narodów i państw. Niemieccy i polscy biskupi piszą też: „Apelujemy do wszystkich, aby czerpali ze zbiorowej pamięci przeszłości, obciążonej przemocą i niesprawiedliwością, ale również z pamięci o dodających odwagi świadectwach człowieczeństwa, siłę i inspirację do dalszych wspólnych działań na rzecz pokoju i jedności”.
Na zakończenie niemieccy i polscy biskupi powierzają Bogu oba narody oraz Europę i cały świat. Wzywają także do modlitwy w intencji pokoju na świecie podczas wszystkich Mszy św. sprawowanych 1 września. Zaapelowali: „Prosimy również wszystkich wierzących, aby w swoich osobistych modlitwach wzywali o zaprzestanie wszelkich konfliktów i wojen, wszelkiego terroru i wszelkiej przemocy oraz błagali o pokój dla wszystkich ludzi. Niech Maryja, Królowa Pokoju, wspiera nas w naszych prośbach i modlitwach swoim wstawiennictwem u swego Syna Jezusa Chrystusa”.
Dokument podpisali: kard. Reinhard Marx, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec i abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz Współprzewodniczący Grupy Kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec: abp Ludwig Schick i bp Jan Kopiec.
BP KEP
Źródło: https://episkopat.pl/slowo-niemieckich-i-polskich-biskupow-w-80-rocznice-wybuchu-ii-wojny-swiatowej/