2025

Wielkie dni – Adam Hlebowicz

Są takie wydarzenia, które w sposób nie do końca wytłumaczalny zatrzymują czas. W historii polskiego narodu było ich przynajmniej kilka. Niekiedy trwały one nawet przez kilkanaście miesięcy, jak na przykład w czasie uchwalenia Konstytucji 3 Maja i kilka miesięcy później.…

Z nowym sercem – Anna Maria Kolberg OV

„Pewna żydowska historia opowiada o człowieku, który miał już dość życia ze swoją żoną i dziećmi. Żona rządziła nim, zadręczała go, zaś dzieci gardziły nim i za plecami naśmiewały się z niego. Czuł się ofiarą i stwierdził, że nadszedł czas, aby poszukać niebieskiej Jerozolimy, czyli…

Kozieradka – i skóra gładka – Wit Romanowski

Każdy chyba wie, jak trudno jest leczyć obtarcia na stopach lub uporać się z dokuczliwymi ranami powstałymi po ukłuciach roślinnymi kolcami. Przeważnie nie pomagają wtedy nawet najbardziej wymyślne kremy czy maści. Gdy wszystko inne zawodzi, pomocna może okazać się kozieradka.

Szkolna lekcja religii i parafialna katecheza – ks. Piotr Moskal

Dyrektorium ogólne o katechizacji Kongregacji ds. Duchowieństwa z 1997 r. rozróżnia pomiędzy lekcją religii w szkole i katechezą. Stwierdza też, że „jest (…) konieczne, by nauczanie religii w szkole jawiło się jako przedmiot, który wymaga takiej samej systematyczności i organizacji jak inne przedmioty” (nr 73).

Rejs śmierci – Jan Hlebowicz

„Zmarłych na barkach więźniów wyrzucano do morza, a to z kolei powodowało, że dla pozostałych robiło się »wygodniej«, mieliśmy więcej miejsca i mogliśmy zmieniać pozycje. Po kilku dniach to już można było leżeć na wznak. Tyle ludzi zmarło i zostali wrzuceni do morza” –…

Podróż w głąb siebie – ks. Waldemar Prondzinski

Trudność trasy, warunki pogodowe oraz to, że Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK) odbywa się w nocy, wpływa na jej wyjątkowy charakter, łączący duchowość z wyzwaniem fizycznym. Wędrówka daje możliwość refleksji i spotkania z własnymi słabościami, pozwala odkryć nadzieję w ciszy i samotności. Duchowy trud zostaje ofiarowany w konkretnej…

Kobiety przy grobie Pana – ks. Wojciech Kardyś

Wszyscy ewangeliści relacjonują, że pierwszymi świadkami Zmartwychwstałego były kobiety. Przyszły wcześnie rano do grobu i stwierdziły, że jest on pusty. Usłyszały od niebieskiego posłańca (lub od dwóch posłańców), że Chrystus zmartwychwstał i wieść tę zaniosły do apostołów.

Wróćmy do słów pojednania – Piotr Wojciechowski

Piszemy krótkie teksty, porozumiewamy się w napięciu, w pośpiechu. Nasz język się̨ zmienia, staje się̨ skrótowy, ubogi i coraz częściej brutalny. Nawet u bardzo młodych ludzi słyszy się coraz więcej wulgaryzmów. Słowna napastliwość zastępuje ludziom słabym i tchórzliwym agresywne czyny.…

Człowiek o złotym ramieniu – Adam Hlebowicz

Takim mianem określano Jamesa Harrisona, Australijczyka, który jako wieloletni krwiodawca uratował życie 2,4 mln dzieci. Jak to możliwe? Jego krew zawierała rzadkie przeciwciała anty-D, używane do wytwarzania leków podawanych ciężarnym matkom, których krew może zaatakować ich nienarodzone dzieci. Harrison zaczął…