3/2024

Świt sumienia – Piotr Wojciechowski

Napięcia polityczne, zawiłe spory prawne, szerząca się nieufność, a nawet wrogość Polaków do Polaków zasmuca, dla wielu jest źródłem lęku i cierpienia. Nie możemy się jednak temu poddać. To psuje nasz świat i go pomniejsza. A zauważmy, że już jest…

Dwie wschodnie stolice – Adam Hlebowicz

Gdyby przed II wojną światową zapytać Polaka, jakie są dwie wschodnie stolice naszego kraju, bez wahania wskazałby na Wilno i Lwów. Ponieważ w wyniku układu jałtańskiego oba te miasta zostały zabrane Polsce i oddane Związkowi Sowieckiemu, na wschodzie naszej ojczyzny…

Kurialista rzymski i przyjaciel Kopernika – ks. Jan Walkusz

Hieronim Derdowski, który znaczną część swego twórczego życia spędził na emigracji, napisał swego czasu znamienne słowa, powtarzane dziś w formie swoistego aforyzmu: „Nigdze jù nie nalézesz dzys na swiece kątka, gdze bë pò nas Kaszëbach nie bëła pãmiątka”.

Krokodyjeden – Wincenty Łaszewski

Kiedy mój najstarszy syn był małym chłopcem, trafił – jak to w zwyczaju siedmiolatków – do szkoły, w której przesympatyczna pani Ula podjęła radosny trud wprowadzenia dziecka w świat liter. Antek miał zacząć czytać. Szło mu całkiem nieźle, do czasu…

Wielki Post drogą powrotu do Ojca – ks. Marek Łangowski

Zapusty czy inaczej ostatki – ostatnie dni karnawału obchodzone od „tłustego czwartku” do „śledzika” – to w kulturze masowej jakby dni pożegnania z jedzeniem do syta. Media w tym czasie prześcigają się w podawaniu przepisów na pączki, a ludzie chwalą…