Jak zrozumieć psa? – rozmowa z Aleksandrą Hegner, behawiorystką psów i kotów

To, że pies jest w stanie zrozumieć język swojego właściciela i wydawane przez niego komendy, jest jasne. Pytanie, czy działa to też w drugą stronę. Czy człowiek potrafi właściwie odczytywać mowę ciała psa i zadbać o jego potrzeby? Między innymi na to pytanie odpowiada behawiorystka psów i kotów Aleksandra Hegner. Rozmawia Maja Sitkiewicz.

– Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Czy moglibyśmy powiedzieć z równą szczerością, że człowiek jest najlepszym przyjacielem psa?

– Wśród właścicieli psów często można usłyszeć zdanie, że ich pies je lepiej od nich, co w wielu przypadkach jest faktycznie prawdą. W swojej pracy spotkałam wiele cudownych osób, które kochały swoje psy miłością absolutną, co jednak niekoniecznie pokrywało się z mianem „najlepszy przyjaciel psa”.

Absolutnie nie chcę tego generalizować, ponieważ spotkałam osoby, które niezwykle skrupulatnie przygotowały się do posiadania psa, czytając książki, radząc się behawiorystów, lekarzy weterynarii, starając się być gotowym na trudniejsze momenty. Natomiast są też osoby, które wzięły lub kupiły psa wyłącznie pod wpływem emocji. I to jest często przyczyna moich wizyt w domach takich właścicieli.

Pies ma potrzeby – i trzeba o tym głośno mówić. Niestety nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Bo czego taki pies może potrzebować poza spacerem i jedzeniem? A można by na ten temat napisać książkę! Każda rasa psa jest inna i ma swoją konkretną specyfikę, dlatego nie każda rasa jest dla każdego. Jeżeli człowiek zdaje sobie sprawę z charakterystyki rasy, jej potrzeb, wynikających z niej ewentualnych problemów, a także uznaje, że jest w stanie sobie z nimi poradzić, to wówczas faktycznie będzie to najlepszy przyjaciel psa. Jeżeli jednak człowiek zdecyduje się na posiadanie psa, w ogóle nie zagłębiając się w charakterystykę rasy, może całkowicie nieświadomie zrobić sobie i psu sporą krzywdę. (…)

Więcej przeczytasz w 3. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [4 i 11 lutego 2024 R. XXXV Nr 3 (892)], str. 24-27

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *