20/2024

Z czerni w biel – Zofia Pomirska

W 1883 roku papież Leon XIII ustanowił październik miesiącem ku czci Królowej Różańca, polecając, by codziennie odprawiać nabożeństwo różańcowe. Stało się to m.in. dzięki inicjatywie bł. Bartłomieja Longo, zwanego Bratem Różańcem. Tym, którzy znali wcześniejsze dokonania dzisiejszego błogosławionego, mogło się…

Ks. Olszewski w więzieniu – Adam Hlebowicz

Ks. Jan Olszewski, proboszcz z Osieka, 27 września 1907 roku został skazany na półtora roku bezwzględnego więzienia. Oskarżono go o to, że na ambonie odczytał kilka uchwał z okólnika księży dekanatu lubawskiego i zachęcał swoich parafian do wychowywania dzieci w…

Nie da się tego uniknąć – Anna Maria Kolberg OV

„Maria Skłodowska-Curie jest pierwszą kobietą, która zdobyła Nagrodę Nobla, i jedyną, która otrzymała to wyróżnienie w dwóch różnych dziedzinach – w 1903 roku z fizyki za badania nad promieniowaniem i w 1911 roku z chemii, za wyizolowanie radu”.

Stolem kaszubszczyzny – ks. Jan Walkusz

Pierwsze naukowe zainteresowanie mową Kaszubów przypada na przełom XVIII i XIX wieku. Odpowiedni program badawczy został sformułowany w roku 1826 przez gdańskiego pastora Krzysztofa C. Mrongowiusza, a następnie kontynuowany i rozwijany przez rosyjskich, niemieckich, polskich i kaszubskich badaczy. Z czasem,…

Prawo do godnego pochówku – Ewa H. Kowalewska

„Dlaczego tu jesteśmy? Bo wiemy, że życie każdego człowieka ma niezbywalną godność. Nawet to życie, które tutaj, na ziemi, trwało tak krótko” – powiedział podczas kazania w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach duszpasterz rodzin po stracie archidiecezji krakowskiej ks. Janusz…

Fenomen na skalę światową – Jan Hlebowicz

„Dla polskiego ruchu oporu charakterystyczne są dwa zjawiska: konspiracja i powstanie (…). Konspiracja obejmuje wszystkie dziedziny życia państwowego i narodowego, od nielegalnego aparatu państwowego do niepozornej podziemnej akcji” – pisał o Polskim Państwie Podziemnym niemiecki oficer Reinhard Gehlen.

Młyny mnie mielą – Wincenty Łaszewski

Codziennie jemy chleb, niecodziennie jednak zastanawiamy się nad jego naturą. A warto, bo chleb mówi nam wiele o nas samych. Przecież Zbawiciel uczynił go tematem modlitwy „Ojcze nasz” i materią tego, co najświętsze ze wszystkiego, co istnieje na tym świecie…

Głos jak linie papilarne – Alicja Samolewicz-Jeglicka

Głos dla wielu z nas jest czymś naturalnym. Nawet nie zastanawiamy się nad tym, że możemy i potrafimy mówić. Zdarza się, że niektórzy nie lubią tonu swojego głosu, innym może przeszkadzać jego barwa, ale rzadko kto myśli o tym, jakby…

Filolog wśród Ojców Kościoła – ks. Augustyn Eckmann

Św. Hieronim był pierwszym w chrześcijaństwie uczonym z powołania i wyboru, a jego antyczne wykształcenie miało charakter wyraźnie filologiczny. Przedmiotem jego badań naukowych stała się Biblia, a celem jego pracy naukowej – zrozumienie tekstu Pisma Świętego w oparciu o badania…

Czy „katolik” i katolik to to samo? – ks. Waldemar Prondzinski

W obecnej sytuacji politycznej w Polsce, kiedy podejmujemy walkę o katechezę w szkołach, zadaliśmy pytanie dyrektorom szkół katolickich naszej diecezji, rodzicom uczniów tam uczęszczających oraz absolwentom tych placówek, dlaczego warto wybrać szkołę o profilu katolickim. Co z tego wynikło? Przeczytajcie…

Różaniec – psałterz błogosławionej Dziewicy Maryi – o. Paweł Warchoł

Październik jest miesiącem, w którym Kościół zachęca do modlitwy różańcowej. Nazwa różaniec pochodzi z łacińskiego słowa rosarium, bo składa się ze „zdrowasiek”, które tworzą jakby „wieniec ofiarowanych Maryi róż”. Różaniec jest jedną z najskuteczniejszych broni w walce ze złem, trudnościami…