Ks. Jan Olszewski, proboszcz z Osieka, 27 września 1907 roku został skazany na półtora roku bezwzględnego więzienia. Oskarżono go o to, że na ambonie odczytał kilka uchwał z okólnika księży dekanatu lubawskiego i zachęcał swoich parafian do wychowywania dzieci w duchu katolickim.
W fali strajkowej, jaka ogarnęła szkoły elementarne w Prusach Zachodnich w latach 1906–1907, ogromną rolę odegrało duchowieństwo. Nakaz nauczania religii w języku niemieckim, narzucony przez działaczy Hakaty, organizacji germanizacyjnej, wykluczał ze szkół ostatnią możliwość posługiwania się językiem polskim. Uczniowie spontanicznie protestowali przeciwko tej zmianie. Odpowiadano nauczycielom po polsku, milczano, gdy belfer zadawał pytania po niemiecku. Doszło do gróźb, w wielu wypadkach nawet do pobicia uczniów. W obronie dzieci stanęli rodzice. (…)
Adam Hlebowicz
Więcej przeczytasz w 20. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [29 września i 6 października 2024 R. XXXV Nr 20 (909)], str. 5.
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.