Coraz więcej ludzi ma kłopot z hemoroidami, czyli – mówiąc naukowo – z żylakowatym rozszerzeniem splotu odbytniczego. Sprzyja temu siedzący tryb życia i przewlekłe zaparcia. U kobiet jedną z przyczyn może być ciąża, a także nadciśnienie w okolicy żyły wrotnej, będące przypadłością głównie kobiecą.
W zależności od usytuowania hemoroidy dzielą się na wewnętrzne i zewnętrzne. Żylaki wewnętrzne są bardziej dokuczliwe. Powodują uporczywe pieczenie i swędzenie odbytu. Towarzyszą im też wycieki śluzu i krwawienia. By złagodzić kłopotliwe objawy, konieczne jest stosowanie diety: unikanie pikantnych przypraw i wszelkich ostrych dań charakterystycznych dla kuchni orientalnych czy azjatyckich.
Leczenie obu odmian hemoroidów jest w zasadzie takie samo, choć przy hemoroidach zewnętrznych pozytywny efekt terapeutyczny ma miejsce znacznie szybciej. Zaleca się stosowanie kompresów i wlewów doodbytniczych, do których należy stosować schłodzone odwary z kory kasztanowca, z kory dębu, z ziela skrzypu i z liści melisy. (…)
Wit Romanowski
Więcej przeczytasz w 15. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [21 i 28 lipca 2024 R. XXXV Nr 15 (904)], str. 36.
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.