Blask świętych w naszej ojczyźnie – ks. Dariusz Drążek

Przed 25 laty pod polskim niebem wydarzyło się coś naprawdę pięknego i wielkiego: w dniach 5–17 czerwca 1999 papież Jan Paweł II był po raz siódmy bożym pielgrzymem na ojczystej ziemi. Powróćmy myślami do tych wydarzeń, by duchowe skarby tamtych dni znowu ubogaciły nasze serca – wszak nic w naszym życiu nie dzieje się przypadkowo i nie od razu docierają do naszej świadomości wszystkie znaczenia tego, cośmy doświadczyli. Warto powracać do wspomnień – tak jak Maryja, która „zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu”.

REKLAMA

Zwykle to wierni ze wszystkich stron świata pielgrzymują do Rzymu. Tymczasem 6 czerwca 1999 roku to Jan Paweł II jako pielgrzym nawiedził nasze niewielkie miasto, Pelplin. Dało to możliwość spotkania z papieżem ponad 300 tysiącom ludzi zamieszkującym te strony! Na całą VII pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski można popatrzeć pod kątem wielkiego pragnienia papieża, by spotkać się duchowo z każdym mieszkańcem ojczystego kraju!. Mówił o tym przy pożegnaniu, przed odlotem do Rzymu: „Odwiedziłem w tych dniach wiele diecezji – niektóre z nich po raz pierwszy – ale nie mogłem być wszędzie tam, gdzie mnie zapraszano. Dlatego raz jeszcze pragnę zapewnić, że duchowo byłem w całej Polsce, w każdym dekanacie, w każdej parafii, w każdej wspólnocie zakonnej i każdym domu rodzinnym. Przybyłem do wszystkich i bez wyjątku, aby u schyłku tego tysiąclecia przypominać tę zasadniczą prawdę, na której zbudowana jest nasza wiara – prawdę, że «Bóg jest miłością»”. (…)

ks. Dariusz Drążek

Więcej przeczytasz w 12. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [9 i 16 czerwca 2024 R. XXXV Nr 12 (901)], str. 18-19.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *