4/2023

Nadzieja na przednówku – Piotr Wojciechowski

Papież Franciszek, komentując list św. Pawła do Galatów, powiedział: „Nie bójmy się być prawdomównymi, mówić prawdę, odczuwać prawdę, postępować według prawdy. W ten sposób będziemy mogli kochać. Hipokryta nie umie kochać”. Taka postawa powinna nas prowadzić przez przeszkody i pułapki…

W Wilnie u św. Faustyny – Adam Hlebowicz

Antokol, jedna z dzielnic Wilna, robi zaskakujące wrażenie. Dookoła stoją socrealistyczne bloki lub nowoczesne budowle. Wśród nich samotny, ładnie odrestaurowany drewniany dom. To tu, w tym skromnym domeczku, przychodził do św. Faustyny prawdziwy Bóg. Gdyby nie okazały krzyż z jednej…

Czym może nas zaskoczyć mleko? – Ola Kucharska

Wydawać się może, że niczym, ale przyglądając się historii tego napoju, okazuje się, że kilka stuleci temu miało ono inną rangę niż obecnie i wcale nie było produktem, który był zawsze dostępny. A co za tym idzie – wszystkie produkty…

Matka drugich narodzin – Wincenty Łaszewski

Wśród milionów książek, z których tysiące jest wartych przeczytania, a reszta niekoniecznie, znajduje się powieść niemieckiego pisarza Hermana Hessego (zm. 1962) zatytułowana „Narcyz i Złotousty”. Dla mnie to przykład książki, której nie warto czytać całej, ale na pewno trzeba zapoznać…

Pelplin oblężony – Jan Hlebowicz

Jest rok 1950. Funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa wkraczają do siedziby biskupa i pomieszczeń kurialnych. Przeprowadzają rewizję, przesłuchują księży. Sam hierarcha spędzi w areszcie domowym ponad dwa tygodnie.

Mikołaj Kopernik – wiara i rozum – ks. Janusz Szulist

Postać Mikołaja Kopernika jest kojarzona przede wszystkim z teorią heliocentryczną, umożliwiającą zrozumienie porządku we wszechświecie. Nowatorskie jak na owe czasy poglądy podważały dotychczasowe teorie geocentryczne, silnie osadzone w myśli średniowiecznej Kościoła. Dokonując refleksji nad dziełem wielkiego astronoma, warto podjąć również…

Czas kształtowania ludzi silnych – ks. Augustyn Eckmann

Wielki Post to wielkie coroczne rekolekcje. Per crucem ad lucem – „Do światła przez krzyż” – to średniowieczne przysłowie jest chrześcijańskim odpowiednikiem sentencji: Per aspera ad astra („Przez ciernie do gwiazd”). A ta z kolei maksyma jest modyfikacją zdania Seneki…