23/2023

Głuchoniemi – Adam Hlebowicz

Pisząc o głuchoniemych, mam na myśli tych współczesnych, cywilizacyjnych głuchoniemych, a nie ludzi dotkniętych ograniczeniami słuchu lub mowy. Ci prawdziwi głuchoniemi to częstokroć ludzie bohaterscy, co udowodnił choćby w Powstaniu Warszawskim pluton głuchoniemych, jedyna taka formacja w dziejach II wojny…

Krajobrazy Bożej bliskości – Piotr Wojciechowski

Po niedawnych wyborach stajemy na progu odmienionej rzeczywistości. Przychodzą niepokoje, trudne pytania: o przyszłość, o zarobki, dostęp do lekarza, atmosferę w szkole, stosunki w miejscu pracy. Ludzie wierzący chcieliby wiedzieć, czy będzie im teraz bliżej do Boga.

Poszukiwacze skarbów – Anna Maria Kolberg OV

„Rabbi Ajzyk, syn rabbiego Jankiela z Krakowa, przeżył wiele lat w ubóstwie. Nigdy jednak nie zachwiało to jego wiarą w Boga. Aż wreszcie przyśniło mu się, że ktoś nakazuje mu szukać skarbu w Pradze pod mostem wiodącym do pałacu królewskiego”.

„Ptak wodny stał się rybą” – Ola Kucharska

Kto z nas nie zna kaczki pieczonej w jabłkach lub z wątróbką? To klasyki tradycyjnej polskiej kuchni. Ale kaczka nie zawsze miała takie powodzenie wśród smakoszy. Dużo bardziej popularnym drobiem były gęsi, kurki i oczywiście – najbardziej pożądane – kapłony.…

Od Mściszewic do Toronto – ks. Jan Walkusz

Na pozór może zaskakiwać to dziwne zestawienie i rodzić uzasadnione pytanie, co łączy Mściszewice (o których mowa w felietonie w 16 numerze „Pielgrzyma”) w powiecie kartuskim z metropolią w kanadyjskiej prowincji Ontario. Niemniej, jak się wydaje, bieg wydarzeń wygenerował takie…

Przypadek pani Weil – Wincenty Łaszewski

Niewiele katechez, w których uczestniczyłem jako uczeń szkoły średniej, pamiętam, ale jedna wciąż pobrzękuje mi w głowie. Zaraz przekonacie się, dlaczego nie uleciała mi z pamięci. I dziś mi się przypomina przy lekturze książki o chrzcie.

Poczta Polska – tradycja i nowoczesność – Beata Demska

18 października 1558 roku król Zygmunt II August ustanowił stałe połączenie pocztowe między Krakowem a Wenecją przez Wiedeń. Wydarzenie to uznawane jest za początek polskiej poczty. Tym samym Poczta Polska okazuje się być najstarszą polską firmą, która liczy już czterysta…

Świadek życia – Ewa Kowalewska

25 października do Domu Ojca odeszła prof. Wanda Półtawska. Poszła za swoim ukochanym ojcem duchowym św. Janem Pawłem II. Na pewno złożył ją w ramionach Chrystusa, któremu przez całe życie służyła. Przeżyła sto dwa lata bez siedmiu dni.

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny – ks. Augustyn Eckmann

8 września obchodziliśmy święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, 12 września Dzień Najświętszego Imienia Maryi, natomiast 21 listopada cieszymy się wspomnieniem Ofiarowania Maryi w świątyni jerozolimskiej. Te trzy pierwsze celebracje maryjne są echem trzech celebracji Chrystusa: 25 grudnia – uroczystości Narodzenia…