Matematyka jest jak siłownia dla mózgu – Alicja Samolewicz-Jeglicka

Kiedy zacząć uczyć dziecko matematyki? Nauczyciele podkreślają, że warto zrobić to już w wieku przedszkolnym, kiedy padnie pierwsze pytanie związane z liczbami czy przeliczaniem. A liczyć można przecież wszystko – zarówno kasztany na spacerze, jak i kluski w zupie!

Polski astronom i matematyk Jan Śniadecki o matematyce pisał tak: „Matematyka jest królową wszystkich nauk, jej ulubieńcem jest prawda, a prostość i oczywistość jej strojem”. W matematyce nie da się kłamać – ona jest prosta i oczywista. Ale by stała się prosta, warto od samego początku ją tłumaczyć i zachęcać dzieci do wspólnej nauki. Dziecko powoli wprowadzane w matematyczny świat łatwiej odnajdzie się w kolejnych stopniach trudności. A mobilizować do tego mogą od razu widoczne efekty. To nauka, która rozbudza logiczne i przestrzenne myślenie, a co za tym idzie – pomaga w umiejętności rozwiązywania problemów i uczy wyciągania wniosków. (…)

Alicja Samolewicz-Jeglicka

Więcej przeczytasz w 22. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [29 października i 5 listopada 2023 R. XXXIV Nr 22 (885)], str. 22-23.
Fot. Pixabay

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *