Specjaliści od pasztetów – Ola Kucharska

Choć dziś pasztet nie kojarzy się z niczym wykwintnym, to jego pierwotna natura jest zupełnie odmienna. Danie zwane pasztetem, które mogło przybierać rożne formy, było potrawą dworską idealną na ucztę czy uroczystości. Niejednokrotnie bywało centralnym punktem świątecznego stołu lub jego główną atrakcją.

REKLAMA

Moda na pasztety przyszła do Polski około XVI wieku z Francji, gdzie do dziś robienie pasztetów jest sztuką. Miały one trochę inny wygląd niż dzisiaj, danie zaczynało się od foremki wykonanej z ciasta, do niej wykładano masę mięsną, mięso w kawałkach, ryby czy warzywa, a całość przykrywano dekorowaną pokrywką z ciasta. Ten rodzaj modnych w nowożytnej Polsce pasztetów najczęściej był wykonywany z trudnego w przygotowaniu ciasta listkowego, czyli ciasta francuskiego. Była to sztuka tak trudna, że z czasem jej mistrzowie stanowili osobną profesję zwaną pasztetnikami, którzy byli pożądanymi i poszukiwanymi pracownikami, o czym świadczą zachowane wyliczenia ich zarobków. (…)

Ola Kucharska, muzealniczka i rekonstruktorka historyczna

Więcej przeczytasz w 16. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [6 i 13 sierpnia 2023 R. XXXIV Nr 16 (879)], str. 36
.

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *