Wyobraź sobie, że jesteś w Hindukuszu. Idziesz kamienistą drogą. Głowę chowasz w ramiona, bo wiatr sypie piaskiem w oczy. Przystajesz na chwilę, by spojrzeć na szeroką dolinę. Z jednej strony pola uprawne i rzeka, z drugiej – pokryte śniegiem szczyty. Mijasz dzieci ze stadem owiec. Uśmiechają się. Jest tak gorąco, że wargi się kleją. W oddali idą kobiety z dziećmi, które zerkają nieśmiało w twoją stronę. Przeprawiasz się przez górski strumyk, bo właśnie co wylał na drogę. Grupka mężczyzn usiłuje wyregulować nurt przy pomocy szpadli. Pozdrawiacie się i życzycie sobie wszystkiego dobrego. Idziesz dalej, powoli, krok za krokiem.
Jest takie miejsce
Afganistan postrzegamy jako pogrążony wojną kraj, gdzie niestabilna sytuacja polityczna i ciągłe zagrożenie atakiem terrorystycznym blokują rozwój turystyki. Wystarczy przejrzeć nagłówki światowych gazet lub wpisać w wyszukiwarce internetowej hasło „Afganistan”. W wynikach nie znajdziemy pocztówkowych widoków, uśmiechniętych dziewcząt, finezyjnie oświetlonych zabytków. Zamiast tego ujrzymy zgliszcza i pył po wybuchach, rannych ludzi i płaczące dzieci ze strachem w oczach.
Artykuł czwarty konstytucji Afganistanu wymienia czternaście grup etnicznych, a mieszkańcy posługują się około czterdziestoma językami, o dialektach nie wspominając. (…)
Łukasz Kocewiak – podróżnik i himalaista. Autor nagradzanych książek o tematyce górsko-podróżniczej. Doktor nauk ścisłych. Prelegent na festiwalach górskich i podróżniczych. Pomysłodawca projektu samodzielnej eksploracji gór „8 Solo”.
W swojej najnowszej książce „Afganistan. Góry, ludzie, wojna. Opowieść o zapomnianym Hindukuszu” (Wydawnictwo Bernardinum 2023) autor zabiera czytelnika do Korytarza Wachańskiego, sprawdza, czy można wspinać się bezpiecznie w Hindukuszu, śledzi postępy wyprawy afgańskich alpinistek, podąża śladami mudżahedinów broniących dostępu do regionu przed talibami oraz polskich wspinaczy, którzy zdobywali góry wysokie w warunkach zimowych.
Więcej przeczytasz w 13. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [25 czerwca i 2 lipca 2023 R. XXXIV Nr 13 (876)], str. 22-25
Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.