Lody czy sorbety? – Ola Kucharska

Zrobiło się cieplej i wraz z ładniejszą pogodą wzrasta nasza ochota na „coś do ochłody”. Na myśl od razu przychodzą nam lody. Ten pyszny zimny deser znany był już starożytnym Chińczykom, a przepis na nie był pilnie strzeżonym sekretem.

REKLAMA

Trudno jednoznacznie powiedzieć, kto pierwszy wpadł na pomysł, by wykorzystać lód w produkcji deserów. Podobne pomysły na przygotowanie słodkiego napoju i późniejsze jego zamrożenie mieli starożytni Rzymianie, Persowie i Chińczycy, choć ci ostatni zapewne najwcześniej, bo ok. 5 tysięcy lat temu. Idea wszędzie była podobna:  był to zamarznięty słodki płyn, pokruszony na drobno lub zmielony, do którego można było dodać soku z owoców lub wino. W Persji taki mrożony napój nazywano „sharbat” co brzmi bardzo podobnie do naszego sorbetu, i to właśnie ten typ lodów był pierwszym, jaki sporządzono. Działo się tak aż do czasów renesansu, kiedy włoski artysta, miłośnik kuchni i mrożonych deserów, Bernard Buontalenti, przygotował pierwsze lody na bazie jajek i śmietany, do dziś zwane crema fiorentina. (…)

Ola Kucharska, muzealniczka i rekonstruktorka historyczna

Więcej przeczytasz w 11. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [28 maja i 4 czerwca 2023 R. XXXIV Nr 11 (874)]

Dwutygodnik „Pielgrzym” w wersji papierowej oraz elektronicznej (PDF) można zakupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Bernardinum.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *