Czy Polacy ufają nauce, czy są wobec niej sceptyczni? Czy podczas pandemii to zaufanie wzrosło, czy spadło? Czy nauka jest dla nas źródłem nadziei i szansą na powrót do normalności? Przeglądając statystyki, warto zastanowić się nad własnymi odpowiedziami na te pytania.
Zaufanie do nauki jest dzisiaj niezwykle ważne, zwłaszcza w obliczu globalnych zagrożeń. Wiara w naukę i postęp techniczny jest ostatecznie wiarą w przewidywalność świata takiego, jaki znamy, a także w to, że ktoś „to wszystko” jednak kontroluje. Z nauki bierze się nie tylko wiedza naukowa, ale w konsekwencji olbrzymia część́ wiedzy ogólnej. Ostatnio obserwowaliśmy jednak postępującą erozję zaufania do ludzi ją uprawiających, a więc i do całej nauki. Okazało się, że pandemia zatrzymała ten negatywny trend.
Dziś Polacy chętniej ufają naukowcom – deklaruje to 89 procent badanych (wzrost o 4 procent). To ewenement, bo pandemia sprawiła również, że odsetek naukowych niedowiarków w naszym kraju zaczął spadać – teraz to jedynie jedna piąta badanych (20 procent), podczas gdy jeszcze trzy lata temu co czwarty Polak kwestionował głos nauki. (…)
Beata Demska
Więcej przeczytasz w 3. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [6 i 13 lutego 2022 R. XXXIII Nr 3 (840)]
TUTAJ można zakupić najnowszy (03/2022) numer dwutygodnika „Pielgrzym” w wersji tradycyjnej (papierowej):
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-32022-/1790
UWAGA – NOWOŚĆ!
TUTAJ można zakupić najnowszy (03/2022) numer dwutygodnika „Pielgrzym” w wersji elektronicznej (PDF):
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-032022PDF-/1791