17/2022

Niewolnik czy pan? – Anna Maria Kolberg OV

„Dawno, dawno temu w dalekim kraju pewien pan miał niewolnika, którego ogromnie kochał i szanował, podobnie jak niewolnik ogromnie kochał i szanował swojego pana. Wszystko szło gładko, aż tu pewnego dnia trafił do owej krainy człowiek wielce uczony”.

To tylko ciąg dalszy… – Maria Paszyńska

Nie ma chyba osoby, która w sierpniu nie odczuwałaby czasem delikatnych powiewów nostalgii. Mówimy wprawdzie, że lato wciąż jest w pełni, w wielu krajach to właśnie sierpień jest głównym miesiącem urlopowym, ale wszyscy podskórnie przeczuwamy już nadejście jesieni.

Duch Bieszczad – Adam Hlebowicz

Dwa rejony we współczesnej Polsce rywalizują o miano najbardziej dzikiego, najmniej okiełznanego przez cywilizację miejsca. To Puszcza Białowieska i Bieszczady. W miarę zbliżone powierzchnią, z przewagą dla tego położonego na południu. Obie krainy przyrodnicze leżą na pograniczach państwowych, odpowiednio Polski i Białorusi oraz Polski i Ukrainy.…

A jak autorytet – Zofia Pomirska

Łacińskie słowo auctoritas, oznaczające „powagę, znaczenie”, w starożytnym Rzymie odnosiło się do stopnia ogólnego poważania, jaki dana osoba posiadała w rzymskim społeczeństwie. To właśnie od niego pochodzi nasz „autorytet”, czyli poważanie, jakim cieszy się osoba lub instytucja ze względu na swoją wiedzę…

Boski sen – Ewelina Heine

Sen jest jedną z podstawowych potrzeb biologicznych człowieka, bez której nie może on prawidłowo funkcjonować. Aby czuć się dobrze, trzeba wystarczająco długo sypiać. Niestety często zapominamy o odpoczynku, spychając go na dalszy plan. Pamiętajmy, że dobry sen to lepsze zdrowie fizyczne,…

Fatimska legenda – Wincenty Łaszewski

Ludzki język jest ubogi. Kiedy nie potrafi przekazać jakiejś prawdy, zbyt wielkiej dla niego, ucieka się do poezji albo do legend. Te bowiem mają jakby drugie dno, mówią o czymś między wierszami, przekazują to, co nienazwane. A człowiek intuicyjnie, jakimś szóstym zmysłem…

Wspaniałe Porto – Aleksandra Bogusławska

Porto to jedno z moich ulubionych miast! Odwiedziłam je już trzykrotnie i za każdym razem byłam nim kompletnie oczarowana. Chciałabym, abyście również poznali je z jak najlepszej strony, dlatego stworzyłam listę miejsc, które warto zobaczyć w Porto, i szkic trasy zwiedzania centrum miasta. Uwaga, na naszej wycieczce będzie…

W „trójkącie” z Panem Bogiem – Anna Mazurek-Klein

Czy istnieje sprawdzony przepis na szczęśliwe małżeństwo? Jak przeżyć życie u boku jednej wybranej osoby i na koniec móc powiedzieć: „To było dobre!”? Odpowiedzi na te pytania szuka Marzena Juraczko, dziennikarka, autorka książki „Szczęście we troje. Rozmowy z małżeństwami”, w…

Apostołka miłości – o. Paweł Warchoł

W ubiegłym roku ukazały się dzienniki s. Konsolaty Betrone, włoskiej klaryski kapucynki. „Zapiski w chórze” są osobistymi notatkami spisywanymi w klasztorach, w których siostra Konsolata przebywała w latach 1935–1943. Zamieściła w nich kierowane do niej słowa Jezusa i uzupełniła je…

Powołanie i misja św. Bernarda z Clairvaux – ks. Marek Łangowski

Św. Bernard z Clairvaux to postać średniowiecznego świata tak bardzo barwna, że wydarzeń z jego życia wystarczyłoby dla scenariusza długiego serialu telewizyjnego. Bernard to nie tylko świątobliwy mnich z obrazka, ale człowiek Kościoła katolickiego całym sercem oddany misji rozwoju chrześcijaństwa,…