Krew cenniejsza od złota – rozmowa z  Wiktorem Tubyrskim, dyrektorem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku

W całym kraju brakuje krwi. Narodowe Centrum Krwiodawstwa apeluje o mobilizację. Wakacje to moment, w którym krwi potrzeba szczególnie. O tym, dlaczego warto zostać krwiodawcą, opowiada Wiktor Tubyrski, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku. Rozmawia Alicja Samolewicz-Jeglicka.

– Czy to prawda, że krew jest cenniejsza niż złoto?
– Oczywiście! Złoto możemy pozyskać w różnych miejscach na świecie, dostajemy je od natury, a krew możemy uzyskać tylko od człowieka. Jeden człowiek może podzielić się nią z drugi człowiekiem. Bez tego krwi nie ma.

– Tego ludzkiego złota brakuje w wakacje? W letnie miesiące banki krwiodawstwa pustoszeją?
– Niestety. Tak jest od lat, ale w tym roku jest szczególnie trudno. Wpływają na to głównie cztery przyczyny. Po pierwsze mamy zaburzony rytm oddawania krwi. Nie ma systematyczności wśród dawców. Jest to czas wakacji i urlopów. Studenci wracają do domów albo podejmują pracę. Podobnie jest z uczniami starszych klas szkół średnich, którzy są dawcami.
Ponadto na Pomorzu mamy zawsze… (…)

Więcej przeczytasz w 17. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [21 i 28 sierpnia 2022 R. XXXIII Nr 17 (854)]

Numer 17/2022 dwutygodnika „Pielgrzym” w wersji tradycyjnej (papierowej) można zakupić TUTAJ.

UWAGA – NOWOŚĆ!
Numer 17/2022 dwutygodnika „Pielgrzym” w wersji elektronicznej (PDF) można zakupić
TUTAJ.

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *