Najlepszy prezent na komunię – Wincenty Łaszewski

Zaczyna się czas pierwszych komunii. Może więc posłuchajmy o pewnej małej dziewczynce, która w maju 1913 roku po raz pierwszy przystąpiła do świętego ołtarza. Było to nie tylko dawno temu, ale i bardzo daleko. Czy warto wracać do tak odległej historii? Wszystko się wyjaśni, gdy zdradzimy imię dziecka. To Łucja dos Santos. A miejsce uroczystości to kościół parafialny w Fatimie.

REKLAMA


Zacznijmy od tego, że Łucja miała niezwykłą matkę. Była nią Maria Rosa – kobieta o stanowczym charakterze, który przekładał się na cechy jej wiary. Maria była głęboko wierzącą wieśniaczką, ciekawą Bożych prawd, zupełnie niezajmującą się nowinkami, które ciekawiły jej sąsiadki. Kiedy spotykamy Łucję w wieku sześciu lat, dziewczynka jest jak jej matka: stanowcza, nieszukająca rozgłosu, nieinteresująca się plotkami. Dowód? Jako jedyna nie wspomniała nawet słowem o pierwszej niewyraźnej wizji anioła w 1915 roku.

Gadatliwość nie popłaca
To zdumiewające! Wygląda na to, że na początku kto inny został wybrany na wizjonerów fatimskich. Były to dziewczynki: Teresa Matias, Maria Rosa Matias, Maria Justino i Łucja dos Santos. Dlaczego nie znamy tych nazwisk, a jedynym, które zatrzymuje naszą uwagę, jest nazwisko córki Marii Rosy? Bo wszystkie dzieci poza Łucją, gdy tylko dostrzegły anioła, pobiegły do wsi, by rozpowiadać o tym, co ujrzały, i puszyć się, że to właśnie one zostały wybrane…  (…)

Wincenty Łaszewski


Więcej przeczytasz w 10. numerze dwutygodnika „Pielgrzym” [14 i 22 maja 2022 R. XXXIII Nr 10 (847)]


TUTAJ można zakupić najnowszy (10/2022) numer dwutygodnika „Pielgrzym” w wersji tradycyjnej (papierowej):
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/Pielgrzym-102022/1860

UWAGA – NOWOŚĆ!
TUTAJ można zakupić najnowszy (10/2022) numer dwutygodnika „Pielgrzym” w wersji elektronicznej (PDF):
https://ksiegarnia.bernardinum.com.pl/pl/p/PDF-Pielgrzym-102022-egzemplarz-cyfrowy-nie-podlega-zwrotowi/1861


 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *