10/2022

Rabarbarowa uczta – Maria Fall-Ławryniuk

Prawdziwa uczta dla kubków smakowych – kwaskowaty w smaku dobrodziej aż się prosi, by go osładzać. I nie ma znaczenia, że jego zgrabne łodygi, znane także pod nazwą rzewień, nie są owocem, tylko warzywem. Najważniejsze, że w ciastach, zwłaszcza w towarzystwie truskawek, bezy czy…

Pani Lesia – Adam Hlebowicz

W moich szkolnych czasach tylko wyróżniający się nauczyciele otrzymywali od swoich uczniów przydomki lub pseudonimy. Wyróżniający się nie znaczy ulubieni. Ci, którzy mieli opinię twardych, wymagających, czasami po prostu nieprzyjemnych czy złośliwych, także zyskiwali własne określenia.

Najlepszy prezent na komunię – Wincenty Łaszewski

Zaczyna się czas pierwszych komunii. Może więc posłuchajmy o pewnej małej dziewczynce, która w maju 1913 roku po raz pierwszy przystąpiła do świętego ołtarza. Było to nie tylko dawno temu, ale i bardzo daleko. Czy warto wracać do tak odległej…

Święty choleryk – Jan Hlebowicz

Mówili o nim „duszochwat”, czyli łowca dusz. Był wybitnym kaznodzieją i nieznającym strachu misjonarzem. Watykan uznał, że w historii Kościoła „nie zanotowano drugiego równie tak okrutnego” przypadku męczeństwa. 16 maja przypada 365. rocznica śmierci św. Andrzeja Boboli.

Ukraińskie wyszywanki – Maja Sitkiewicz

Haft ukraiński to nieodłączny element kultury, tradycji i tożsamości Ukraińców. Ozdabia koszule – nazywane wyszywankami, obrusy, serwetki, ręczniki, a nawet zasłony. Przepiękne kolorowe wzory tworzą niezwykłe i unikatowe kompozycje. Haft krzyżykowy ma w Ukrainie długą historię i dziś jest jednym…

Ogród Biskupi w nowej odsłonie – ks. Andrzej Szopiński

Symbolicznym ogrodem, z którego przyszedł człowiek jest Eden, rajski ogród, w którym wszystko ułożył Stwórca. Ogród w swojej symbolice, szczególnie tej, która inspiracje czerpie ze Starego Testamentu, przywołuje takie określenia jak dom, ostoja, rodzina, szczęście, azyl czy schronienie. Jonasz Kofta,…