Mamy trzecią restaurację z gwiazdką Michelin – Sławek Walkowski
Dokładnie 120 lat temu André Michelin wpadł na genialny pomysł. Postanowił wydawać przewodnik dla kierowców.
Dokładnie 120 lat temu André Michelin wpadł na genialny pomysł. Postanowił wydawać przewodnik dla kierowców.
W upalne dni nic nie smakuje tak doskonale. Owocowo-warzywne zupy przyniosą ukojenie i sprawią, że będziemy najedzeni bez uczucia ciężkości. A już jedna porcja to prawdziwy witaminowy rarytas.
XV i XVI NIEDZIELA ZWYKŁA
Pragnienie przekraczania tego, co wpisane w ludzką naturę, „zamysł poprawienia natury”, od zawsze towarzyszyło człowiekowi. Mit o Dedalu i Ikarze jest tego jednym z najwcześniejszych świadectw.
Dyskretni, zawsze w ruchu, w charakterystycznych, ale jednocześnie zwyczajnych granatowych strojach roboczych. Najczęściej pozostają niezauważeni przez pielgrzymów przybywających do Bazyliki św. Piotra. Mowa o sanpietrini, rzemieślnikach Fabryki św. Piotra. To oni czuwają nad porządkiem i dobrym stanem najsłynniejszej na świecie…
„Król wybrał się w długą podróż. Opiekę nad królestwem zlecił swoim czterem córkom. Przy okazji postanowił sprawdzić, która z nich będzie najlepszą kandydatką na przyszłą królową. Dziewczęta radziły sobie z nowym zadaniem bardzo dobrze. Nie spodziewały się, że nietypowy prezent,…
W średniowieczu podczas porodów lub w ich następstwie umierało od 10 do 15 procent kobiet. By uśmierzyć ból, ciężarnej podawano… okłady z kobylego łajna i sproszkowane odchody wróbli.
Prawosławny Monaster Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i św. Jana Teologa w Supraślu podniósł się z gruzów po zniszczeniach wojennych, które spowodowali hitlerowcy, detonując ładunki wybuchowe pod wszystkimi wysokimi budynkami w tym mieście. Supraska Ławra dziś zadziwia swoim pięknem i zaprasza gościnnością…
Jest na Kaszubach pasieka, która bardzo różni się od tysięcy polskich pasiek. Z daleka wygląda jak wystawa sztuki ludowej. Kiedy jednak przyjrzymy się jej z bliska, szybko zorientujemy się, że jest domem dla kilku pszczelich rodzin. Tradycja budowania uli figuralnych…
Andrzej Wincenty Perepeczko – starszy mechanik okrętowy, dziekan Wydziału Mechanicznego Wyższej Szkoły Morskiej, wykładowca, autor podręczników, doktor historii, pisarz książek dla dorosłych i dzieci – 5 czerwca skończył dziewięćdziesiąt lat.
Przyzwyczailiśmy się wpisywać do tak zwanych Polskich Miesięcy – Grudnia, Czerwca – także Sierpień, kojarzony z rokiem 1980. Tymczasem trzeba zrewidować to pojęcie na rzecz „Lata 80”. Czterdzieści lat temu bunt robotniczy nie zaczął się od Gdańska, Trójmiasta, Śląska czy…
Nareszcie lato. Długie, wypełnione jasnością dni, upojne ciepłe wieczory pachnące maciejką, noce Perseid. Tegoroczne nadejście lata cieszy tym bardziej, że wiosenna kwarantanna pandemiczna jeszcze spotęgowała tradycyjną o tej porze roku tęsknotę za przestrzenią, swobodą, zmianą otoczenia, powietrzem, wolnością, za błękitem…