Ziarno Słowa – ks. Wojciech Kardyś
I i II NIEDZIELA ADWENTU
I i II NIEDZIELA ADWENTU
26 listopada 1938 roku zakończyła się prowadzona w ramach Wielkiego Terroru antypolska operacja NKWD. Mimo ogromnej liczby zamordowanych jeszcze do niedawna była niemal całkowicie zapomniana.
Każdego namawiam do tego, aby notować to, co w naszym życiu ważne, a jeśli tego czasu na co dzień brakuje, choćby po latach powrócić do tych chwil i wydarzeń, które były dla nas inspirujące i kształtujące nasze życie.
Życzliwość to nie tylko uśmiech, ciepłe spojrzenie, kilka drobnych, miłych słów, niewymuszona grzeczność, ale także – a może przede wszystkim – radość z sukcesów innych ludzi, codzienne traktowanie drugiego człowieka jak partnera, a nie jak potencjalnego wroga. To wewnętrzna postawa,…
Już są! Wszędzie! Światełka, girlandy, bombki, łańcuchy, mikołaje i bałwanki, choinki, śnieżynki, cukrowe laseczki, gałązki sztucznej jemioły. Kawiarnie kuszą napojami o smaku piernika, wszędzie pachnie cynamonem, a z radioodbiorników już od jakiegoś czasu płyną świąteczne przeboje.
W powszechnym odbiorze uważa się, że to dwa różne procesy. Kiszenie uznawane jest za zdrowe, natomiast kwaszenie za proces sztucznie przyspieszany. Literatura specjalistyczna przekonuje, że obie nazwy oznaczają jednak to samo i używa się ich zamiennie.
Choć adopcyjni rodzice stworzyli Marii bezpieczny i szczęśliwy dom, intuicyjnie czuła, że czegoś jej brakuje. Pół roku temu, w wieku dwudziestu trzech lat, dowiedziała się, że jest adoptowanym dzieckiem. Wtedy poczuła, że chce i musi odnaleźć biologicznych rodziców i zadać…
„Gdy głęboka cisza zalegała wszystko, a noc w swoim biegu dosięgała połowy, wszechmocne Twe słowo z nieba, z królewskiej stolicy, jak miecz ostry niosąc Twój nieodwołalny rozkaz, jak srogi wojownik runęło pośrodku zatraconej ziemi” (Mdr 18,14–15).
Dwadzieścia pięć lat minęło jak jeden dzień. Radio Głos właśnie świętuje swój srebrny jubileusz. O kulisach i początkach powstania Katolickiej Rozgłośni Diecezji Pelplińskiej w rozmowie z Mają Sitkiewicz opowiada jej twórca i dyrektor ks. Ireneusz Smagliński.
Ziemniaki, mleko, czosnek, masło – to prości ludzie mieli pod ręką. I z tego zrobili ziemniaczane cudo.