21/2018

Bez koguta nie ma Francji

„Kiedyś godłem Francji był kogut. Dziś jest nim coq au vin”. Tak napisał lata temu francuski katolicki pisarz Gilbert Cesbron.

Bezstresowe wychowanie jest stresujące

Wyobraź sobie, że budzisz się w środku dżungli. Wokół Ciebie krążą dzikie zwierzęta wydające dziwne dźwięki. Małpy skaczą z liany na lianę. Tygrysy walczą o terytorium. Przestraszone arary skrzeczą przeraźliwie… Co za szczęście, że to tylko koszmarny sen!

DUCH I HISTORIA

Gdy historyk bada dzieje, wszystko jedno jakiej epoki, i odnotowuje tylko fakty, daty, postacie i zjawiska bez odniesienia się do sfery duchowości, to ta nauka pozostaje martwa.

Niemiec, który wolał być Polakiem

W niewoli nieustannie próbowano przekonać go, nawet z pomocą krewnych, do służby w marynarce niemieckiej, dla Hitlera. Bezskutecznie. Józef Unrug stanowczo odmawiał.

Paciorki jednego różańca

„Jeśli modlisz się na Różańcu do Siedmiu Boleści Najświętszej Dziewicy Maryi i rozważasz głęboko jego tajemnice, znajdziesz siłę, która potrzebna jest do nawrócenia z grzechu i przemiany twojego serca” – to przesłanie Maryi, która w rwandyjskim Kibeho objawiła się trzem…

Pelpliński „kościółek” ma 600 lat

We wrześniu br. przypadła 600. rocznica konsekracji kościoła pw. Bożego Ciała w Pelplinie, zwanego popularnie „kościółkiem”. Z tej okazji warto przypomnieć jego historię.

Polski cmentarz w Jerozolimie

W dniu Wszystkich Świętych, kiedy wspominamy zmarłych i zapalamy im znicze, warto wspomnieć o grobach tych żołnierzy i cywilów, którym nie dane było powrócić z wojennej tułaczki i których prochy spoczywają dziś na polskich cmentarzach rozrzuconych w wielu miejscach świata.

Porozmawiajmy o książkach

Książka w księgarni jest zaledwie uśpioną królewną, dopiero ogrzana ciepłem ręki czytelnika budzi się do życia. Ale pełne, wymarzone przez autora „życie po życiu” osiąga książka, o której się rozmawia.

Zdrowe kalorie w tornistrze

Dobre, zdrowe śniadanie odżywia ciało, stymuluje metabolizm, zwiększa odporność, pobudza do pracy mózg, pomaga w koncentracji i procesach podzielności uwagi. I takie powinien zjeść uczeń, najlepiej przed wyjściem do szkoły.

„Zimny drań” w sowieckim łagrze

Był aktorem, piosenkarzem, reżyserem. Niekwestionowaną gwiazdą kina i wykonawcą największych szlagierów 20-lecia międzywojennego. Kobiety się w nim kochały, a mężczyźni zazdrościli mu powodzenia. Zesłany przez Sowietów na Syberię, zmarł z powodu skrajnego wycieńczenia i głodu.