Małżeństwo – świetna inwestycja

Decyzja o małżeństwie jest jedną z najważniejszych decyzji, jaką podejmuje człowiek w całym swoim życiu. Niestety, czasem partnerzy spostrzegają, że wraz z upływem lat zaczynają się sobą męczyć i z trudnością się akceptują. Z Anną Bialik – psychoterapeutką i koordynatorką Międzynarodowego Tygodnia Małżeństwa w Polsce – rozmawia Iwona Demska.

REKLAMA

– Od wielu lat w lutym na całym świecie obchodzony jest Tydzień Małżeństwa. Wydarzenie ma już swoją wieloletnią tradycję. To znaczy, że jest silna potrzeba, żeby przyglądać się i mówić o tej wyjątkowej relacji, jaką tworzą małżonkowie?

– Pomysł na zorganizowanie Tygodnia Małżeństwa wziął się z kryzysu małżeńskiego bliskiego przyjaciela inicjatora tego tygodnia – Richarda Kane’a. Rozwód pary z wieloletnim stażem bardzo go poruszył, a że Kane jest człowiekiem mocno uduchowionym i wielkim społecznikiem, pomyślał, że warto coś zrobić dla dobra innych małżeństw. Rozwód to ogromne cierpienie dla małżonków i dzieci. To zawiedzione nadzieje i poczucie ogromnej klęski. W skali stresu rozpad rodziny jest zaraz po śmierci bliskiej osoby najsilniejszym przeżyciem.

– No tak, ale co można zrobić w ciągu siedmiu dni? Uzdrowienie relacji wymaga czasu i pracy, najczęściej terapeutycznej.

– Potrzebujemy takich znaków, momentów świętowania pewnych zdarzeń i sytuacji. Po to jest właśnie tydzień, a nie jeden dzień. Ten czas ma służyć temu, żeby pochylić się nad tym, co dzieje się w naszym związku. (…)

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *