2/2017

Boże pojednanie

Świat dzisiejszy w sposób szczególny potrzebuje chrześcijańskiej posługi pojednania, która przełamie bariery, zbuduje mosty, wprowadzi pokój i otworzy drzwi do nowego sposobu życia w imię Jezusa Chrystusa, który pojednał nas z Bogiem.

Być jak Dziarski Dziadek

Jak sprawić, by czas płynął wolniej? Żyć długo, zdrowo i z pomysłem? Czy istnieje sposób na długowieczność? Odpowiedź jest twierdząca. Receptę na to, by być sprawnym i szczęśliwym człowiekiem nawet po dziewięćdziesiątce, ma znany i uwielbiany przez miliony Polaków Antoni…

Dwie korony świętego Maksymiliana

Fabularyzowany dokument o życiu i śmierci św. Maksymiliana Kolbego powstawał m.in. w klasztorze franciszkanów w Niepokalanowie. Zdjęcia już ukończono. Film trafi do kin prawdopodobnie w pierwszym kwartale tego roku.

Kilka refleksji na początku roku 2017

Pierwsze tygodnie nowego roku to okazja do refleksji i wdzięczności Bogu za dar Chrystusa, który swoim narodzeniem rozpoczął nową erę, a tym samym zaczęła się nowa historia świata. Chrystus to również dla każdego z nas początek nowego życia, które jest…

Ludzki Bóg – boski człowiek

Bóg staje się człowiekiem, aby temu ostatniemu pomóc żyć z Bogiem – to znaczy odzyskać jego prawdziwą naturę, stać się sobą. Innymi słowy: by stać się boskim, człowiek najpierw musi stać się bardziej ludzki!

Małe z pianką

Piwo, co odkryłem w czasach swej młodości, wkracza także w sferę fizyki teoretycznej i rozwiązuje naprawdę poważne problemy, takie jak podróże w czasie.

Odrzucony skarb

Oto historyjka o dwóch współczesnych sobie włoskich rzeźbiarzach – Donatellu i Michale Aniele. Pewnego dnia pierwszemu z nich dostarczono olbrzymi blok marmuru. Po dokładnych oględzinach kamienia Donatello odrzucił go, uznawszy że nie nadaje się do użytku, bo jest zbyt spękany…

Prawie święty, a wyklęty książę Henryk Brodaty

Paradoksalnie jego małżeństwo ze świątobliwą Jadwigą, córką księcia Meranii, może być przykładem płodnego (pod każdym względem) sojuszu pomiędzy religią i polityką, bez oficjalnego błogosławieństwa Kościoła.

Skórożarłoczek

Za oknem zima, przyroda śpi, nic nie pyli, a my kichamy, kaszlemy, pojawia się suchość w nosie, a nawet w oczach. Zamknięte okna, temperatura wewnątrz około 25 oC, wilgotność 70-80 proc. to idealne warunki dla rozwoju roztoczy kurzu domowego. Nie…

SOLIDARNOŚĆ I MIŁOSIERDZIE

„Jak w uczniowskim zeszycie” to tytuł bardzo popularnej kiedyś piosenki młodzieżowej, rozpowszechnionej przez jezuitów. Padają w niej podstawowe pytania: co jest najważniejsze?, co prawdziwe?, za co warto życie dać? Nie zapominajmy o nich, stawiajmy je stale, sobie i innym.

Tęcza – signum temporis

Jedni mają tęczę w sercu, inni pragną nią wymachiwać. Dwie Polski, jeden świat. A może jedna Polska i dwa światy.

W komitywie z Aniołem Stróżem

Jest znanym podróżnikiem, który zwiedził prawie cały świat. Jako jeden z nielicznych wpłynął na dziewicze, zakazane dla białego człowieka, rejony górnego biegu Orinoko. Jak sam podkreśla, poznawanie nowych ludzi i zakątków ziemi to jego największa pasja. Ze Stefanem Czernieckim rozmawia…