2017

Byłem bandziorem

Przestępcą został już w wieku szesnastu lat. Najpierw były napady i drobne kradzieże, jednak w krótkim czasie stał się jednym z najgroźniejszych bandytów w Polsce. W zakładach karnych spędził kilkanaście lat, tam też się nawrócił. Dziś Paweł Cwynar spotyka się…

Hammond na szelkach

O muzycznej pasji, miłości do akordeonów, imponującej kolekcji instrumentów z wszystkich zakątków świata i czerpaniu z tego życiowej satysfakcji opowiada artysta Paweł A. Nowak w rozmowie z Anną Mazurek-Klein. – Jak się zaczęła Pana muzyczna przygoda z akordeonem?

Hikikomori

To zbitka dwóch japońskich słów oznaczających samotność i wyobcowanie. Zjawisko to zaczyna się od zamykania się w swoim pokoju, ucieczki od świata, niechęci do kontaktu z innymi, a kończy na całkowitej izolacji i strachu przed zetknięciem się z jakimkolwiek człowiekiem.

Kulinarne dzieła sztuki z żurawiny?

W Polsce wciąż mało znana i doceniana, a przecież codzienne spożycie łyżki żurawiny poprawia naszą kondycję ogólnoustrojową i gwarantuje dobre samopoczucie. Od niedawna przekonali się do niej również mistrzowie kuchni, serwując ją zarówno do mięs, ryb, warzyw, sosów, serów, zup,…

Nastrój Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia to uobecnienie w liturgii i w życiu wierzących tego, co wydarzyło się w Betlejem, ale to również czas duchowej odnowy, radości i życzliwości. Jednak kto zbyt wcześnie rozpoczyna świętowanie, ten ryzykuje, że zabraknie mu sił i radości…

Objawienie Miłości przez łzy

W Godzinkach o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny śpiewamy: „Rachel ożywiciela Egiptu nosiła, / Nam Zbawiciela świata Maryja powiła”. Co łączy te dwie kobiety? Czyż nie podpowiada tego sam tekst Godzinek? Może jednak jest coś więcej?

Pies na zdrowie

Posiadacze psów są w lepszej kondycji niż osoby pozbawione ich towarzystwa – twierdzą szwedzcy naukowcy. Czworonogi obniżają też u swoich właścicieli ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia. Ze wszystkich ras największe korzyści dla zdrowia przynoszą psy myśliwskie. Te rasy,…

Tulipany i bitcoiny

Bitcoin to elektroniczna waluta wprowadzona w 2009 roku, a używana tylko w Internecie. Jej wartość zależy od popularności, użyteczności, trudności zdobycia. Im większa jest społeczność bitcoinowa i im więcej ludzi jej używa, tym większa staje się jej wartość.

Z Kuby lub z Kubania

Skoro kanapka jest kubańska, to trzeba – jak to zwyczajowo na Kubaniu – popić ją samogonem.

Aromatyczne święta

Najlepsze polskie makowce i pierniki, przekąski ze śledzia, wigilijne ryby, dania regionalne, pierogi, barszcz na domowym zakwasie z kiszonych buraków i zupa grzybowa pachnąca w całym domu, każdego roku w nieco innej wersji, z innymi dodatkami, przyprawami, w innej formie…

Cienie i blaski Jana III Sobieskiego

Pod Wiedniem wojsk cesarskich było więcej, ale to  Bóg, husaria i genialna strategia polskiego króla zadecydowały o błyskawicznym i ostatecznym zwycięstwie nad Turkami.

Czasem bywa trudno…

Święta Bożego Narodzenia są dla niektórych jednym z bardziej stresujących wydarzeń. Czasami przy wigilijnym stole odżywają stare konflikty, zranione uczucia i niespełnione oczekiwania. Jak mimo wszystko czerpać radość ze spotkania, odbudowywać relacje i cieszyć się świąteczną atmosferą? Z psychologiem –…

Gigant podszyty lękiem

„Założony pod koniec dziewiętnastego stulecia Kodak był (…) absolutną potęgą. Miał pod kontrolą rynek fotograficzny i filmowy, z jego produktów korzystali zawodowcy i amatorzy, powstawały najsłynniejsze zdjęcia w historii fotografii. Firma oferowała fotografom wszystko, czego potrzebowali: aparat, kliszę do niego,…

Kiedy rodzi się Bóg…

Mały Bóg narodził się w betlejemskiej stajence ponad dwa tysiące lat temu. Od tej pory na pamiątkę tego wydarzenia co roku ludzie na całym świecie obchodzą najpiękniejsze święta Bożego Narodzenia. Jak to mówią: „Co kraj, to obyczaj”, dlatego wyruszmy w…

Maleńka Miłość

Ewangelie nic nie mówią nam o okolicznościach narodzin Łazarza, Barabasza czy Judasza Iskarioty. Nic nie wiemy na temat ich wzrastania i wydarzeń, które wpłynęły na ich dorosłe życie.

NIE-BO, TAK

Ilekroć przyszło nam się spotkać z taką postawą: „nie, bo nie”, odwróceniem tej sytuacji jest postawa: „nie, bo tak”. Myślę, że dobrym przykładem człowieka, który tak potrafił działać, był Jan Paweł II.