Co dalej z naszym papieżem?
Jan Paweł II był wybitnym intelektualistą, ale nie sposób go zrozumieć bez jego modlitwy i kontemplacji.
Jan Paweł II był wybitnym intelektualistą, ale nie sposób go zrozumieć bez jego modlitwy i kontemplacji.
Nie trzeba być młodym ani bogatym, aby zwiedzać świat. Przekonują o tym Teresa i Andrzej Walczakowie, małżeństwo emerytów, które od lat żyje w podróży. O urokach karawaningu rozmawiają z Anną Gniewkowską-Gracz.
Dlaczego bolą plecy? Skąd się bierze sztywność karku i ból między łopatkami? Czy ucisk w klatce piersiowej, drętwienie ręki lub zawroty głowy mogą być oznaką problemów z kręgosłupem? Okazuje się, że to możliwe. O tym, jak można temu zapobiec i…
Błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w święto Podwyższenia Krzyża Świętego 14 września 1947 roku we wsi Okopy, w parafii Suchowola. W dokumentach cywilnych ma jednak wpisaną inną datę urodzenia – 23 września 1947 roku. Uczęszczał do szkoły podstawowej oraz…
Dzień Zaduszny może być okazją do konfrontacji z trudną relacją i próbą pojednania, choćby poprzez zapalenie świecy czy położenie kwiatów wyrażających modlitwę. Jeśli potrafimy się pomodlić za kogoś zmarłego, przez kogo czujemy się skrzywdzeni, to jest to już forma przebaczenia.
Papież Franciszek konsekwentnie docenia Kościoły lokalne, które funkcjonują poza Europą. Wiąże się to ze zmianą w wewnętrznej strukturze Kościoła i jest otwarciem na odmienne postrzeganie różnych problemów.
Od kilku lat systematycznie słyszymy informacje o spadku powołań do kapłaństwa. Celują w tym zwłaszcza media, powołując się na coraz to nowe, nie zawsze rzetelne, statystyki. Z ks. Rafałem Barcińskim, ojcem duchownym w pelplińskim seminarium, rozmawia – ks. Wojciech Węckowski.
Zrobiłem sobie zapiekankę. Różniła się od tych z kempingowych przyczep jak drapacz chmur od kanciapy z kartonów.
Jest niepełnosprawny – nie ma nogi. Jest młody i kocha życie. Jest przeciwny aborcji. „Jestem wierzący, a nie jakaś firma krzak” – mówi o sobie. Nie chciał się przyłączyć do „czarnego marszu” i usłyszał za to: „szkoda, że Cię nie…
W „Kazaniu na górze” Jezus przekazał swym uczniom osiem błogosławieństw. Zachęcał w nim do postawy pokory, miłosierdzia, czystości serca oraz wprowadzania pokoju. Ponadto Zbawiciel pragnął pouczyć swych słuchaczy, że każde cierpienie, fałszywe oskarżenie oraz prześladowanie, które będą oni cierpieć z…
O koncepcji muzyki sfer wspominał już o Arystoteles. Planety, które się poruszają, Ziemia – cały wszechświat – wytwarzają pewien rodzaj muzyki słyszanej w kosmosie. Kiedy otworzymy Pismo Święte, tam również odnajdziemy mnóstwo odniesień do muzyki i śpiewu. Księga Psalmów jest…
Dawno temu żyło pokojowe plemię, zamieszkujące nizinę u stóp Andów. Pewnego dnia groźna banda rozbójników, ukrywających się w grocie wśród wysokich gór, zaatakowała jego osadę. Wśród łupów znalazło się dziecko jednej z rodzin nizinnego plemienia. Zbójcy uprowadzili je w góry…