O nieważności małżeństwa

W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rzymie, 15 sierpnia 2015 roku, papież Franciszek wydał List Apostolski Mitis Iudex Dominus Iesus (Pan Jezus Łagodnym Sędzią), którym dokonał reformy procesu kanonicznego w sprawach o stwierdzenie nieważności małżeństwa. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny 8 grudnia 2015 roku.

REKLAMA

Stwierdzenie nieważności małżeństwa to coś zupełnie innego niż podjęcie decyzji unieważnienia ważnego związku. To pierwsze znaczy wydanie przez sędziego kościelnego „deklaracji” po dogłębnej analizie faktów, że małżeństwo od samego początku nie istniało, było nieważne. Podjęcie decyzji o unieważnieniu małżeństwa jest niczym innym, jak rozwiązaniem go, „deklaracją” rozpadu małżeństwa, innymi słowy – rozwodem.

Wprowadzana reforma oznacza, że w procesie kanonicznym nadal priorytetem Kościoła nie tyle będą interesy i pragnienie małżonków chcących otrzymać stwierdzenie nieważności małżeństwa, ile obiektywna prawda dotycząca jego ważności. (…)

 

 

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *