24/2015

Biblioteki po liftingu

Czasy izolowanych, koturnowych instytucji, w których przez dziesięciolecia wiało nudą, biblioteki mają już za sobą. Dziś to nie tylko wypożyczalnie, ale prężne ośrodki rozrywkowo-edukacyjne tworzące kreatywną przestrzeń spotkania z książką i jej twórcami. Nowoczesna biblioteka to także miejsce dialogu, informacji,…

Kanony piękna

Ideały i kanony piękna zmieniały się na przestrzeni wieków, ale w jednym tylko były zgodne – w próbie zatrzymania zdrowia i młodości. Już w starożytności Owidiusz w swoim dziele pod tytułem „Sztuka kochania” pisał: „Najpiękniejsza z kobiet gaśnie, jeśli zabiegów…

Marek od aniołów

Artysta od aniołów – mówią o nim niektórzy. Grafika, rysunek, malarstwo i rzeźby – to jego warsztat. Chrystus, anioły, ludzie – to jego inspiracje. Z odbitych na wyprodukowanym przez siebie papierze grafik komponuje instalacje. Jego prace są piękne, tajemnicze i…

Menu 007

W kinach właśnie zagościł najnowszy James Bond. Wszyscy znamy jego ulubiony drink. To Martini. Tyle, że wersji tego koktajlu jest co najmniej kilka.

Nie są panaceum na wszystko

Antybiotyki to lekarstwa o wyjątkowym działaniu – mogą nam pomóc, ale mogą też zaszkodzić. O zasadności ich przyjmowania, z farmaceutką Pauliną Lewicką, rozmawia Anna Mazurek-Klein. – Niewiele osób wie, czym są i jak działają antybiotyki. Czy mogłaby Pani to wyjaśnić?

Odkrywanie Słowa

W czasie Adwentu nie może zabraknąć medytacji związanej z głównymi scenami Ewangelii według św. Łukasza. Warto zatrzymać się nad sceną nawiedzenia św. Elżbiety.

Po prostu lubię grać

Był jednym z najmłodszych uczestników ostatniego Konkursu Chopinowskiego. Jak sam podkreśla, dźwiękiem interesował się już w dzieciństwie. Choć muzyka jest na pierwszym miejscu, jego drugą pasją jest matematyka. W tej dziedzinie osiągnął już znaczące międzynarodowe sukcesy. Z Piotrem Pawlakiem rozmawia…

Pozagrobowe rozterki

Pamiętniki i publikacje Jamesa G. Frazera ujawniają głębokie przekonanie, że nawet najbardziej radykalny racjonalizm nie powinien lekceważyć fenomenu religii i wartości poznawczych, które ona w sobie zawiera. Dotyczy to również problemu ludzkiej duszy i przekonania o jej nieśmiertelności.

Słowa, które podnoszą i rodzą wiarę

„Daj mi właściwe słowo i odpowiedni akcent, a poruszę świat” – tak Joseph Conrad określił siłę słowa. Takim słowem, które naprawdę ruszyło świat z posad, jest słowo wypowiedziane przez Boga – słowo stworzenia, słowo zbawienia, słowo życia.

SPRAWIEDLIWI

„Sprawiedliwi wśród narodów świata”, jak od 1963 roku nazywa ich państwo Izrael, czyli ci, którzy nie będąc Żydami, w czasie II wojny światowej udzielali bezinteresownie pomocy bezlitośnie mordowanym Żydom.