23/2015

Amor Patriae

Tytułu chyba nie trzeba tłumaczyć, przynajmniej w sensie dosłownym. Polacy cenią patriotyzm. Jednak czy umieją go nie tylko pokazać od święta, ale również stosować na co dzień?

Drobiazg nie do udźwignięcia

„Pewien Beduin – nomada, który żył na Pustyni Synajskiej, po kilku latach spędzonych w wąskiej dolinie górskiej postanowił przenieść się na niziny”.

Jak owce pomiędzy wilkami

Środkowy i Bliski Wschód to rejony od wielu lat pogrążone w konfliktach wojennych. Terroryzm, ciągłe zagrożenie życia, brak wody, prądu i miejsca do życia skłaniają coraz więcej osób do ucieczki. Najpierw – z Iraku, a teraz – Syrii. O sytuacji…

Jej Wysokość cebula

Napisałem kiedyś, że szparag jest dandysem na dworze królowej, a koronowaną głową tego dworu jest cebula. I zdania nie zmieniam.

JUŻ PO WYBORACH…

Kampania się zakończyła, wyborów dokonano, a „pospolitość skrzeczy”. Zatem koniec „swar i kłótni”, czas ruszać do pracy.

„Most modlitewny” dla powołań

Każdego roku we wrześniu, kiedy są już znane dane liczbowe dotyczące kandydatów do seminariów duchownych, odżywa dyskusja nad przyszłością powołań w Polsce. Sama dyskusja jednak nie wystarczy.

O POPRAWIE RZECZPOSPOLITEJ

Elekcja za nami. Zwycięzca tegorocznych wyborów zapowiada gruntowną naprawę ojczyzny. Jeśli nawet to zadanie zanadto ambitne, zawsze powinno się dążyć do poprawy. Poniżej kilka myśli wartych przemyślenia w tym dziele, nie tylko przez nową władzę, ale przez każdego z nas.

Rodzice też święci

W trakcie obrad synodu biskupów, 18 października, do grona świętych włączeni zostali Ludwik i Zelia Martin – rodzice św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Po raz pierwszy w dziejach podczas jednej uroczystości kanonizowani zostali małżonkowie.

Świat w smartfonie

Aż 95 proc. przebadanej gdyńskiej młodzieży kilkadziesiąt razy dziennie używa telefonów komórkowych, a ponad połowa badanych nie wyobraża sobie bez nich codziennego życia – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez socjologów z Uniwersytetu Gdańskiego. O coraz powszechniejszym problemie uzależnienia od…

UMIERANIE

O tej porze stajemy się bardziej filozofami. Czujemy wewnętrznie, że wszystko przemija. Podliczamy, co bezpowrotnie nie wróci. Co roku ta sama jesień, przed nami rozległe pejzaże obnażonych drzew liściastych i gołych pagórków tracących zieleń. I dni krótsze. I deszczowe kapuśniaki.…