17-2014

Bajkał jak bajka

Syberia większości Polakom kojarzy się z zimnem, zsyłkami i systemem rozbudowanych represji. Zima jest tu faktycznie długa i na ogół mroźna, choć dzięki kontynentalnemu klimatowi przyjazna dla zdrowia człowieka. Zsyłki i represje to temat nieco wstydliwy dla obecnych mieszkańców Syberii,…

Człowiek-legenda diecezji chełmińskiej i pelplińskiej

Poznałem pana Józefa w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, będąc jeszcze klerykiem Seminarium Duchownego w Pelplinie. Spotykałem się z Nim jako wikariusz w Toruniu i proboszcz w Bydgoszczy Fordonie, a na koniec pracowaliśmy razem w kurii diecezjalnej.

Idą! I to jest cud…

Krok. Za krokiem krok. Pielgrzymki piesze na Jasną Górę są już w większości w drodze. Owszem, niektóre z nich dotarły do Częstochowy już w lipcu, inne pojawią się na jasnogórskim wzgórzu dopiero na uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Jednak zdecydowana większość…

Pochylony nad śmiercią…

Mówi się, że Krzysztof Kamil Baczyński najpełniej wyraził w swej twórczości los „pokolenia Kolumbów”, które historia rzuciła w apokalipsę wojny jak „kamienie na szaniec”. Jego wiersze, nierzadko prorocze, ukazywały katastroficzną wizję realizowania się tej historii, zagładę wszystkich wartości, nieuchronność końca,…

Sukienki Świętej Panny

A gdzie najbardziej strzelano z armaty,/ Tam zasłaniała ściany krajem szaty./ Ani z żelaza ni z miedzi ulane/ Ni z dyamentu baszty wykowane/ Nigdy takowej twardości nie miały,/ Jak te, które się szaty dotykały/ Niebieskiej Pani, pod którą w pokoju/…

Warszawa 1944 – współczesna Kartagina

Po raz pierwszy przyjechała do Polski w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Warszawę i jej mieszkańców pokochała od pierwszych chwil. W znacznym stopniu wpłynęło to na jej zainteresowania. Z historykiem – doktor nauk humanistycznych – Alexandrą Richie, autorką książki “Warszawa 1944”…