19-2013

Antyklerykalizm

Niemal każdy duchowny spotkał się z wrogością, niechęcią lub silnym krytycyzmem, który nie dotyczył jego postępowania, ale był uwarunkowany przynależnością do hierarchii kościelnej.

By świat widzieć kolorowo

Higiena wzroku, dieta odpowiednia dla oczu… a co to takiego? A przecież tylko zdrowe oczy dadzą nam kolorowe spojrzenie i pozwolą cieszyć się urodą świata.

Jedna dusza w dwóch ciałach

Na temat przyjaźni zapisano tony papieru. I choć wymyka się słowom, bo bardziej dotyczy serca niż rozumu, niewątpliwie jest darem. To powierzenie komuś magicznego pierścienia albo czarodziejskiego fletu – mówił Hugo von Hofmannsthal – austriacki pisarz okresu modernizmu.

Kresy

Niektórzy zwolennicy daleko posuniętej poprawności politycznej oburzają się na tę nazwę. Jakie Kresy? Przecież to dzisiaj Litwa, Białoruś, Ukraina, a nie sny o potędze Rzeczypospolitej!

Na każdej drodze realizuję swoje powołanie

Z ks. inf. Stanisławem Gruntem, o wieloletniej posłudze ekonoma diecezjalnego i przyszłości na emeryturze, rozmawia ks. Wojciech Węckowski – Jak to się stało, że ówczesny biskup chełmiński Marian Przykucki powołał Księdza Infułata na stanowisko ekonoma diecezjalnego?

Na znak dziękczynienia

Opustoszały już pola po tegorocznych zbiorach a gospodarskie życie stopniowo zwalnia tempa. Najdorodniejsze zasuszone kłosy upleciono w dożynkowe wieńce, ze świeżej mąki wypieczono pachnące bochny chleba. To znak, że nadszedł czas, by podziękować Bogu, rolnikom oraz wszystkim, którzy przyczynili się…

W miodzie siła i zdrowie

Z Michałem Kalińskim, mistrzem pszczelarskim z Wielkopolski, o jego pasji i pożytkach z miodu, rozmawia Tadeusz Woźniak – Jak zdobywa się tytuł mistrza pszczelarskiego?