Jedyna wieś w orszaku

Tylu koronowanych głów Dziemiany jeszcze nie widziały, ba, nie widziały całe Kaszuby. A wszystko za sprawą Orszaku Trzech Króli, jaki w uroczystość Objawienia Pańskiego przeszedł ulicami tej niewielkiej pomorskiej miejscowości. Każdego roku przybywa miast, które dołączając do orszaku głoszą radość z narodzenia Chrystusa, otwartość na dar pokoju i drugiego człowieka.

REKLAMA

Organizowanie orszaków w uroczystość Objawienia Pańskiego to propozycja wspólnego uczestnictwa w betlejemskiej radości skierowana do rodzin, szkół, organizacji, tym bardziej atrakcyjna, że od dwóch lat święto Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy.
6 stycznia przypomina nam wydarzenia opisane w Ewangelii św. Mateusza, kiedy to Mędrcy ze Wschodu przybyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu i złożyć przed Nim swe dary: złoto, kadzidło i mirrę. Orszak Trzech Króli jest więc bezpośrednim nawiązaniem do tradycji, która przekazuje nam te wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat w jasełkach czy widowiskach herodowych. Każdego roku ta historia opowiadana jest wciąż na nowo. Tym razem zabrzmiała również na kaszubską nutę. (…)

Anna Gniewkowska-Gracz

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *