Skazani na długowieczność

Nasze życie coraz bardziej się wydłuża. Polska ma dziś ponad 3 tys. stulatków. Każdego roku ich liczba powiększa się o kilkaset osób. Przekroczenie bariery stu lat życia nie jest już niczym nadzwyczajnym, choć nieustannie fascynuje naukowców. Dzięki pracy i dociekliwości badaczy stopniowo odkrywamy tajemnicę długowieczności.

REKLAMA

Przykładów sędziwych starców nie brakuje na kartach Biblii. Ówcześni ludzie zachowywali młodość przez całe wieki. Adam przeżył 930 lat. Jego syn imieniem Set lat 912 (Rdz 5,5.8). Syn Noego Sem, który urodził się kilka generacji później, przeżył ponad 500 lat, a wnuk Noego Arpachszad – przeszło 400 (Rdz 11,10-11). Abraham, żyjący w nieco późniejszym okresie, osiągnął wiek 175 lat (Rdz 25,7). Pismo Święte utożsamia starość z mądrością i władzą, a długie życie uznaje za Boże błogosławieństwo.

Planeta seniorów
Zegar naszego życia tyka nieubłaganie od dnia narodzin. W porównaniu z biblijnymi przodkami, starzejemy się w tempie ekspresowym. W naszym społeczeństwie systematycznie przybywa ludzi, którzy przekraczają granicę 100 lat życia. To zresztą tendencja obserwowana na całym świecie. We Francji na przykład jest dziś ponad 20 tysięcy osób, których wiek określa liczba trzycyfrowa. (…)

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *