I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek im. Franciszka Okunia w Lęborku zgromadził ponad 300 śpiewaków.


I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek odbył się 11 stycznia. Wystąpiło w nim 17 zespołów z całych Kaszub. Współorganizator - Kaszubski Zespół Parlamentarny z senatorem Kazimierzem Kleiną na czele - zadbał o nagrody dla wszystkich uczestników - otrzymali oni płytę "Felix Cassubia" z wyborem kaszubskich kolęd.

- Płyta "Felix Cassubia" ma trafić do kaszubskich parafii, kaplic i kościołów, by tam, nie tylko od święta - śpiewano kaszubskie kolędy - mówi senator Kazimierz Kleina. - Jeśli zgłoszą się do mnie parafie - wyślę płytę razem ze śpiewnikiem.

Podczas I Pomorskiego Przeglądu Kaszubskiej Kolędy i Pastorałek w Lęborku, rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski na kolędę kaszubską. To inicjatywa Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie. Zadaniem uczestników było napisanie muzyki do słów Jerzego Stachurskiego. Jury w składzie: dr hab. Witosława Frankowska, dr Tadeusz Formela i dr Tomasz Fopke, przyznało następujące nagrody: I (1000 zł) - Kamil Cieślik ze Straszyna, II (600 zł) - Magdalena Garbecka z Elbląga, III (400 zł) - Michał Sołtysik z Otwocka oraz wyróżnienie (300 zł) - Filip Cieszyński z Gniewu.


Posłuchaj TUTAJ:
- Po I Przeglądzie Kaszubskich Kolęd i Pastorałek w Lęborku,
- I Pomorski Przegląd Kaszubskich Kolęd i Pastorałek - Frantówka z Lęborka w Lęborku,
- Kolęda "Spiéwta, ptôszczi" - chór Harmonia z Żukowa,
- Kolęda kaszubska kapela BAS z Sierakowic,
- Kolęda "Cicha noc" po kaszubsku - Zespół Kaszubianki z Wielkiej Wsi,
- Kolęda kaszubska "Szëmi mòrze" - Zespół Mareszczi z Cewic.


Galeria zdjęć: http://radioglos.pl/fotogaleria/event/2020.01.11Lebork-przeglad


Źródło: http://radioglos.pl/wiadomosci/z-zycia-kosciola/7067-i-pomorski-przeglad-kaszubskich-koled-i-pastoralek-w-leborku-zgromadzil-ponad-300-spiewakow