Pismo katolickie Pelplin 4 i 11 stycznia 2015 R. XXVI Nr 1 (655)

Historia Sanktuarium w Piasecznie sięga XIII wieku. Słynące z wielu łask miejsce od wieków przyciąga rzesze pątników, którzy przychodzą oddać cześć i prosić o orędownictwo Najświętszą Maryję Pannę. Tłumy wiernych również w tym roku przybyły do Piaseczna by modlić się o Boże wsparcie.

Odpust w Piasecznie
Wczoraj miały miejsce główne uroczystości odpustowe, którym przewodniczył biskup diecezjalny Ryszard Kasyna. W homilii wygłoszonej do 20 tysięcy wiernych zgromadzonych przy Studzience w piaseckim sanktuarium podkreślił wagę roku 2017 jako szczególnie poświęconego Matce Bożej. Wspomniał 100. rocznicę objawień w Fatimie, 300. rocznicę koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze oraz Koronację Obrazu Matki Bożej Wielewskiej. 

Homilia
W swoich słowach główny celebrans skupił się na wyszczególnieniu kwestii dialogu Boga z człowiekiem. Mówił: "Relacje pomiędzy Bogiem i człowiekiem mają zawsze charakter dialogu. Bóg nieustannie mówi, a człowiek odpowiada. Między Bogiem i człowiekiem toczy się nieprzerwanie rozmowa."

Jednocześnie zwrócił uwagę na ogromną rolę rodziny w życiu każdego z nas. To właśnie instytucja zdrowych rodzinnych relacji powinna nas uczyć dialogu, komunikacji.

W homilii przywoływał słowa papieża Franciszka, które wygłosił przeszło rok temu podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie o tym, że Maryja musi o odgrywać ogromną rolę w życiu człowieka wierzącego.

Nie obyło się bez podziękowania za dotychczasowe wsparcie oraz apelu o dalszą pomoc dla poszkodowanych w nawałnicach, które nawiedziły diecezję pelplińską w sierpniu bieżącego roku. Biskup powiedział, że szczególnie w tych dniach potrzebna jest zwyczajna ludzka solidarność.

Na zakończenie złożył wszystkim obecnym życzenia, by obecność Maryi w naszym codziennym życiu pomogła realizować ideę Bożej rodziny w domach każdego z nas.

50. rocznica Koronacji
W przyszłym roku będzie mieć miejsce 50. rocznica koronacji Figury Matki Bożej Piaseckiej, której dokonał kardynał Karol Wojtyła w 1968 roku. W tamtych dniach do Piaseczna przybyło przeszło 70 tysięcy pielgrzymów z całego kraju.

tekst: Konrad Mania
fot.: Krzysztof Mania

W bieżącym numerze

Temat wydaje się pozornie wyeksploatowany. Wszyscy wiedzą o rządowym programie Rodzina 500+, mają za sobą wiele z nim związanych rozmów, wyrażanych pochwał lub słów krytyki, czy jednak tak naprawdę zdajemy sobie sprawę z niezwykłego znaczenia tego programu dla życia rzeszy polskich rodzin i wychowujących się w nich dzieci?
Wakacje dobiegły końca. Wymarzona podróż już za nami. Przyszedł wrzesień, a wraz z nim proza życia i tęsknota za tym, co minione. Ale, ale… nie wszystko stracone. Bo w podróży można być cały rok, wcale nie rezygnując przy tym z pracy. Wakacje na okrągło? Brzmi podejrzanie? Aleksandra Bogusławska, autorka inspirującego bloga Duże Podróże, udowadnia, że to możliwe. Już dwa lata żyje na walizkach, pracując zdalnie i spełniając swoje podróżnicze marzenia. O to, jak jej się to udaje, pyta Maja Przeperska.
Pielgrzymowanie kojarzy nam się przede wszystkim z naszym zmierzaniem do miejsc świętych. Mylilibyśmy się jednak, myśląc, że tylko my odwiedzamy świętych w świątyniach szczególnie im poświęconych. Pragnieniem świętych jest bliskość z nami i dlatego oni także do nas przychodzą. Kiedy to przychodzenie dokonuje się w znaku figury albo relikwii, nazywamy je peregrynacją.
Skutki nawałnicy i burzy będą usuwane i naprawiane przez wiele lat. Morze łez wyleją ci, którzy opłakują śmierć swoich bliskich. Odbudowa zniszczonych lasów to perspektywa kilku pokoleń. Jednak klęska wyzwoliła w ludziach również to, co najszlachetniejsze, potężną „nawałnicę” dobra i pomocy.
Kiedy coś bardzo, bardzo mi smakuje, można to łatwo poznać – nic nie mówię, tylko zaczynam się coraz szerzej uśmiechać.
Przeżyłem w swoim życiu wiele gwałtownych wichur i ulew. Ale nigdy takiej jak tegoroczna w piątek, 11 sierpnia, przed godziną 23 w nocy.

Temat numeru

Razem możemy więcej!


Jeden drugiego brzemiona noście – to zwięzłe zdanie apostoła jest inspiracją dla międzyludzkiej i społecznej solidarności. Solidarność – to znaczy: jeden i drugi, a skoro brzemię, to brzemię niesione razem, we wspólnocie. A więc nigdy: jeden przeciw drugiemu. Jedni przeciw drugim. I nigdy brzemię dźwigane przez człowieka samotnie. Bez pomocy drugich”, (Jan Paweł II, Gdańsk, 12 czerwca 1987 roku).

więcej

Wśród nas

Z terroryzmem trzeba walczyć


Jednym z przełomów we współczesnej historii był zamach terrorystyczny 11 września 2001 roku w Stanach Zjednoczonych. Słusznie zauważyli wówczas komentatorzy, iż od tej pory świat już nie będzie taki sam…
Więcej…

Felieton Bp. Wiesława Śmigla

„Nawałnica” ludzkiej dobroci

Skutki nawałnicy i burzy będą usuwane i naprawiane przez wiele lat. Morze łez wyleją ci, którzy opłakują śmierć swoich bliskich. Odbudowa zniszczonych lasów to perspektywa kilku pokoleń. Jednak klęska wyzwoliła w ludziach również to, co najszlachetniejsze, potężną „nawałnicę” dobra i pomocy.

FELIETON / ks. Franciszek Kamecki

Po nawałnicach i ulewach

Przeżyłem w swoim życiu wiele gwałtownych wichur i ulew. Ale nigdy takiej jak tegoroczna w piątek, 11 sierpnia, przed godziną 23 w nocy.