IX Jarmark Cysterski przeszedł do historii. Już po raz czwarty wpisany został w Europejskie Dni Dziedzictwa województwa pomorskiego. W cysterski weekend 19-20 września do Pelplina przybyło kilka tysięcy gości z Polski i zagranicy.


Przed Bazyliką katedralną rozpoczęły się biegi cysterskie, których zwycięzców dekorował medalami burmistrz miasta i gminy Pelplin Andrzej Stanuch. Łącznie w tej imprezie uczestniczyło ok. 150 uczniów szkół gminnych i z najbliższego regionu.
Po południu na placu przed Collegium Marianum wielu pelplinian i gości wzięło udział w pikniku Cysterskie Złoto. Zespół Gminnego Centrum Informacji Pelplin oraz  członkinie Koła Gospodyń Wiejskich Rożental przygotowali ciekawy program spotkania z pyszną Pelplinką – firmowym ciastem tego miasta, powidłami i innymi jabłecznymi smakowitościami.
Nieopodal, podczas turnieju rycerskiego prowadzonego przez drużynę rycerską z Gniewa pod wodzą Jacka Ordowskiego bawiły się zespoły szkół ponadgimnazjalnych. W gmachu Collegium Marianum młodzież pod kierunkiem nauczycieli historii brała udział w konkursach literackim i historycznym z zakresu wiedzy o dawnym opactwie pelplińskim.
Podczas III Przeglądu Muzyki Dawnej, mogliśmy w Bazylice katedralnej uczestniczyć w prezentacji zespołów.
O godz. 10 uczestniczyliśmy w katedrze we Mszy św. inaugurującej IX Jarmark Cysterski. W homilii ks. Wincenty Pytlik zwrócił uwagę nie tylko na pelplińskie wielowiekowe dziedzictwo pocysterskie i działania kulturotwórcze organizatorów szlaku cysterskiego w Pelplinie, na Pomorzu, w Polsce i Europie, ale na ich wymiar duchowy, który jest pierwszorzędną wartością w budowaniu jedności europejskiej. Po Mszy św. odbył się koncert galowy III Przeglądu Zespołów Muzyki Dawnej.
Jednym z ważniejszych punktów programu był przemarsz średniowiecznego korowodu, odegranie hejnału Pelplina i krótka scenka rycerska. Burmistrz przekazał klucze do miasta księciu Mestwinowi. A potem były  głośne salwy otwierające jarmark.
Przed Collegium Marianum odbył się spektakl z dziejów dawnego opactwa pelplińskiego od przybycia mnichów z Pogódek aż do kasaty klasztoru. Uznanie widzów zdobyła scena napaści Szwedów na klasztor, choć wielkie brawa należą się wszystkim uczniom szkół powiatu tczewskiego, ich opiekunom, narratorowi i prowadzącemu imprezę Romanowi Taladze oraz autorowi scenariusza i jego reżyserowi Jacentemu Ordowskiemu. Po spektaklu byliśmy świadkami turnieju wojów pieszych, braliśmy też udział w turnieju plebejskim. W ogrodach seminaryjnych odbył się turniej gry cysterskiej petanque, natomiast dzieci szukały „Złotej Księgi” szarych mnichów. Można było nabyć okolicznościowe monety, tzw. cysteny.
W krużgankach Bazyliki katedralnej otwarto poplenerową wystawę prac studentów Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy pt. „Pelplin – oblicze miasta”.
W krużganku północnym zaczęło też swe działania zaaranżowane skryptorium, gdzie zaprezentowano kilka reprintów rękopisów wykonanych przez Wydawnictwo „Bernardinum” oraz replikę pelplińskiej Biblii Gutenberga. Tu młode adeptki sztuki piśmiennictwa ręcznego, na przygotowanych wcześniej pulpitach, przekazywały chętnym swą wiedzę oraz umiejętności zdobyte podczas warsztatów „Skryptorium cysterskie” i oficjalnie otrzymały certyfikaty „Pelplińskiego Skryby”.
O godz. 18 zabawa przeniosła się na Przystań Jana III Sobieskiego, gdzie odbył się turniej konny drużyn rycerskich „O Pierścień Opata Wernera”, a po nim  wspólne biesiadowanie w kompleksie „Jadło i napitek” przy hotelu Nad Wierzycą.

Alicja Słyszewska


„Pielgrzym” 2009, nr 21 (519), s. 25

IX Jarmark Cysterski przeszedł do historii. Już po raz czwarty wpisany został w Europejskie Dni Dziedzictwa województwa pomorskiego. W cysterski weekend 19-20 września do Pelplina przybyło kilka tysięcy gości z Polski i zagranicy.