Kiedy przemierzał zaułki Świętego Miasta, odwiedzając chorych czy pielgrzymów, kiedy zachęcał wiernych do wspólnego śpiewu, słuchania wykładów i zabawy, kiedy spowiadał i doradzał wysokim dostojnikom Kościoła – wtedy, już za życia, nazywano go świętym. W tym roku minęło czterysta lat od jego kanonizacji. O duchowości św. Filipa, a także o życiu i duszpasterstwie bytowskich filipinów z ks. Krzysztofem Szarym rozmawia Beata Demska.

Symbolicznym ogrodem, z którego przyszedł człowiek jest Eden, rajski ogród, w którym wszystko ułożył Stwórca. Ogród w swojej symbolice, szczególnie tej, która inspiracje czerpie ze Starego Testamentu, przywołuje takie określenia jak dom, ostoja, rodzina, szczęście, azyl czy schronienie. Jonasz Kofta, pisząc tekst piosenki „Pamiętajcie o ogrodach”, chciał zwrócić uwagę słuchacza na potrzebę powrotu do źródeł, do natury, a przez nią do Architekta wszystkiego.

Haft ukraiński to nieodłączny element kultury, tradycji i tożsamości Ukraińców. Ozdabia koszule – nazywane wyszywankami, obrusy, serwetki, ręczniki, a nawet zasłony. Przepiękne kolorowe wzory tworzą niezwykłe i unikatowe kompozycje. Haft krzyżykowy ma w Ukrainie długą historię i dziś jest jednym z symboli tego państwa. Od 2007 roku w trzeci czwartek maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wyszywanki.

Mówili o nim „duszochwat”, czyli łowca dusz. Był wybitnym kaznodzieją i nieznającym strachu misjonarzem. Watykan uznał, że w historii Kościoła „nie zanotowano drugiego równie tak okrutnego” przypadku męczeństwa. 16 maja przypada 365. rocznica śmierci św. Andrzeja Boboli.

Zaczyna się czas pierwszych komunii. Może więc posłuchajmy o pewnej małej dziewczynce, która w maju 1913 roku po raz pierwszy przystąpiła do świętego ołtarza. Było to nie tylko dawno temu, ale i bardzo daleko. Czy warto wracać do tak odległej historii? Wszystko się wyjaśni, gdy zdradzimy imię dziecka. To Łucja dos Santos. A miejsce uroczystości to kościół parafialny w Fatimie.

W moich szkolnych czasach tylko wyróżniający się nauczyciele otrzymywali od swoich uczniów przydomki lub pseudonimy. Wyróżniający się nie znaczy ulubieni. Ci, którzy mieli opinię twardych, wymagających, czasami po prostu nieprzyjemnych czy złośliwych, także zyskiwali własne określenia.

Prawdziwa uczta dla kubków smakowych – kwaskowaty w smaku dobrodziej aż się prosi, by go osładzać. I nie ma znaczenia, że jego zgrabne łodygi, znane także pod nazwą rzewień, nie są owocem, tylko warzywem. Najważniejsze, że w ciastach, zwłaszcza w towarzystwie truskawek, bezy czy kruszonki, smakuje po prostu obłędnie!

Uważamy, że jest bardzo polska, ale tak naprawdę powstała zupełnie gdzie indziej. Jej historia sięga starożytności. Tak, mowa o naszej popularnej kaszance.