Polskich szkół sobotnich w Irlandii jest obecnie 57. Jedną z nich jest dublińska szkoła o nazwie SEN, która właśnie świętuje swoje dziesięciolecie. Dobrze, że młoda polska emigracja na Zielonej Wyspie nie zapomina o swoich korzeniach i dba o to, by ich dzieci dobrze znały język polski, swoją historię i wspólnotę kulturową. Te dzieci i młodzież chodzą na co dzień do irlandzkich szkół, zajęcia w soboty to dodatkowy obowiązek. Czy tylko obowiązek?

Miasto Wuhan w prowincji Hubei w Chinach – to tu po raz pierwszy pojawiła się choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2. Od połowy grudnia bardzo szybko rozprzestrzenia się na całym świecie. Do poniedziałku 16 marca* potwierdzono prawie 170 tysięcy zakażeń koronawirusem. Od początku wybuchu epidemii śmierć poniosło prawie 6,5 tysiąca osób, a ponad 76 tysięcy wyzdrowiało. Koronawirus dotarł również do Polski. Jak stawić mu czoła? Co zrobić, by się przed nim ochronić? Jakie środki bezpieczeństwa zastosować?

Przyroda leczy nie tylko ciało, ale i duszę. Las może być miejscem odpoczynku i relaksu, ale ma również swój udział w profilaktyce zdrowotnej. O jego dobroczynnym wpływie na nasze zdrowie opowiada dr inż. Zofia Ciecierska, autorka książki „Do lasu po zdrowie”, wydanej nakładem Wydawnictwa „Bernardinum”. Rozmawia Anna Mazurek-Klein.

Przygotowując się do świąt wielkanocnych, warto wybrać się do Sierakowic. 29 marca o godzinie 18.30 w kościele pw. św. Marcina z Tours będą się działy rzeczy niezwykłe. Grupa Artystyczna Nazaret i Diakonia Muzyczna Domowego Kościoła z Rumi zaprezentują misterium paschalne pt. „Noc ponad miastem”. Wstęp wolny.

Z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa 2019-nCoV biskupi włoskich diecezji na północy kraju pozamykali kościoły, odwołali msze św. i nabożeństwa. Jak dawniej Kościół radził sobie z epidemiami o wiele groźniejszymi, bo dziesiątkującymi całe populacje?

iGeneration to pokolenie urodzone i wychowane w świecie technologii, komunikacji, permanentnego kontaktu, personalizacji i algorytmów. Pokolenie, które prawie nie zna świata urządzonego niezależnie od człowieka. Przemierzające centra handlowe, ogrodzone place zabaw, strzeżone parkingi, na których zawsze jest dostęp do internetu i monitoring. Z Michałem Kociankowskim, pedagogiem, socjologiem, ekspertem konferencji „Szkoła podstawowa na czasie”, rozmawia Iwona Demska.

Jakie są najsmaczniejsze potrawy świata? Zadałem sobie to pytanie, gdy czytałem o kuchni koreańskiej przed debiutem zrobienia domowego kimchi.

Można je przygotować szybko, łatwo i pysznie – zarówno na codzienny lunch, jak i ekskluzywny obiad.

„Doug i Melanie Pritchard z niecierpliwością czekali na narodziny ich dziecka. Wiedzieli, że będzie to córka. Ciąża przebiegała bez problemów. Kiedy Melanie dotarła na porodówkę, powiedziała lekarzowi, że coś jest nie tak…”.

Kiedy piszę ten felieton, nie wiem, co będzie się działo, kiedy ukaże się „Pielgrzym”. We wtorek, 10 marca, jechałam z ekipą TVP Poznań na kolejne zdjęcia do mojego cyklu „Ukryte Skarby”. Byłam umówiona w Owińskach, pięknym miejscu w środkowej Wielkopolsce. Miejsca i rozmówcy czekali na nagranie, lecz nagle sytuacja zaczęła się gwałtownie zmieniać – z godziny na godzinę okazywało się, że ośrodek dla niewidomych dzieci we wspaniałym pocysterskim klasztorze został zamknięty, a cały teren odizolowany. Nauczyciele i inne osoby, które miały być moimi rozmówcami, po kolei dzwonili, mówiąc, że to niemożliwe.

„Chwałą (…) Boga jest żyjący człowiek, zaś życiem człowieka jest oglądanie Boga”.

(św. Ireneusz, Adversus haereses, IV,20,7)