Przeżyć głęboko zmartwychwstanie to odczytać prawdziwie znaki. Odsunięty głaz – zwycięstwo nad żywiołami. Ucieczka straży – zwycięstwo nad ludzkimi potęgami. Moc Tego, który pokonał śmierć, niesie nam nadzieję.

Nikt z ludzi nie był świadkiem zmartwychwstania Jezusa. Możemy natomiast mówić o świadkach Zmartwychwstałego, czyli o ludziach, którym Pan ukazał się w ramach tak zwanej chrystofanii. W metaforycznym ujęciu, możemy powiedzieć, że niemym świadkiem Chrystusowego zwycięstwa stał się pusty grób.

Gdyby dokładnie policzyć, to między Wielkim Piątkiem a Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego mija dokładnie trzydzieści sześć godzin. To czas od okrutnej śmierci w męczarniach do powstania z martwych.

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy obchodzimy Święto Miłosierdzia, które w tym roku przypada 11 kwietnia. O tym, że Boże miłosierdzie jest ratunkiem dla człowieka i całego świata, przekonuje s. Elżbieta Siepak ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. Rozmawia Maja Sitkiewicz.

W Polsce każdego dnia, w każdej sekundzie wyrzucamy do naszych domowych koszy na śmieci 184 bochenki chleba!

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO oraz II NIEDZIELA WIELKANOCY

O zdrowotnym i duchowym wymiarze postu, swojej warzywno-owocowej diecie i zdolnościach samoleczących zapisanych w genach mówi dr n. med. Ewa Dąbrowska w rozmowie z Anną Mazurek-Klein.

„Jesteś naszą jedyną nadzieją” – usłyszał Antoni Puszkiewicz, rolnik i mieszkaniec wsi Bógzapłać. Żydówki Rywka, Fela i Sara przeżyły II wojnę światową. Antoni zginął w obozie koncentracyjnym Stutthof.

Wielkanoc bez jajek? Nie ma takiej opcji! To właśnie one grają główną rolę w czasie świątecznych posiłków. Jednym z najprzyjemniejszych momentów przygotowań do świąt jest malowanie pisanek. Bo przecież nie może ich zabraknąć w wiklinowym koszyczku ze święconką.

Dzieciaki, jak wiadomo, są szczególnie podejrzliwe. Zaproponowanie im do jedzenia nowej potrawy albo chociażby nowego składnika zazwyczaj wywołuje na ich buzi jednoznaczny grymas.