Bieżący numer

Miętne ’84 – Adam Hlebowicz

7 marca 1984 roku w Zespole Szkół Rolniczych w Miętnem koło Garwolina rozpoczął się strajk młodzieży w obronie obecności krzyża w ich placówce. Ponad 400 uczniów przystąpiło do protestu. Tego samego dnia wieczorem do szkoły przybył jej dyrektor w obecności…

Pod okiem św. Józefa – Zofia Pomirska

„Cokolwiek czynisz, czyń roztropnie i patrz końca” – mówi starożytna maksyma. Trudno wyrokować, czy te słowa przyświecały Antoniowi Gaudiemu, gdy rozpoczynał pracę nad budową bazyliki Sagrada Familia, co miało na zawsze odmienić jego życie.

Raźniej i taniej – Beata Demska

Cohousing, czyli mieszkanie wspólnotowe, to wynalazek, który od sześćdziesięciu lat sprawdza się w wielu krajach Europy Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza w przypadku seniorów. Okazuje się, że wspólne mieszkanie może być remedium na problemy mieszkaniowe, zdrowotne czy ekonomiczne ludzi…

Badania, wojna i krew – Jan Hlebowicz

Hanna i Ludwik Hirszfeldowie – cóż to było za małżeństwo! Oboje szalenie zdolni i pracowici. Ona – wybitna lekarz pediatra, on – słynny mikrobiolog i immunolog. Wspólnie prowadzili badania o znaczeniu międzynarodowym. Razem pokonywali kolejne wyzwania – dwie wojny, getto…

Tajemnica bolesnej Matki – o. Paweł Warchoł

Jak opisać stojącą pod krzyżem Maryję? Przyjmuje Ona najokrutniejsze cierpienie swojego Syna, ale bez dramatyzmu. Jest zdana na wolę Ojca, którą realizowała w jedności z Jezusem, bezgranicznie Mu oddana. Pomimo przeszywającego Jej serce bólu, wiernie trwała w matczynej miłości, pragnąc…

Milczący święty – ks. Augustyn Eckmann

Św. Józef jest wzorem człowieka modlitwy, czystego serca, patronem ubogich, robotników, uchodźców, wzorem ojców, patronem konających, bo przy jego śmierci był Ten, który umarł za nas. Współczesnemu światu potrzebni są ludzie tacy jak św. Józef, który bronił Bożego Dzieciątka i…

Dbajmy o nasze zdrowie psychiczne – rozmowa z ks. Krzysztofem Naczkiem, psychoterapeutą i dyrektorem Centrum Psychologiczno-Pastoralnego „Więź

Narodowy Fundusz Zdrowia definiuje zdrowie psychiczne jako „dobrostan psychiczny, fizyczny i społeczny, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji; to nie tylko brak chorób psychicznych, ale także poczucie własnej wartości i umiejętność czerpania radości z życia”. Niestety, istniejące dane na…

Kult grobu Bożego w Polsce – ks. Łukasz Kątny

Miechowscy zakonnicy, bożogrobcy, nie tylko wybudowali kopię grobu jerozolimskiego w Miechowie koło Krakowa, ale przenieśli na polski grunt wiele obyczajów powszechnych w XII wieku w Jerozolimie. Uroczystości Triduum Paschalnego, święto pustego grobu, nabożeństwo drogi krzyżowej – dotąd u nas nieznane…