I Czwartek miesiąca. Dzień powszedni (04.02.2021, Czwartek)

Liturgia słowa: Hbr 12, 18-19. 21-24; Ps 48 (47), 2-3b. 3c-4. 9. 10-11 (R.: por. 10); Mk 1, 15; Mk 6, 7-13.

REKLAMA


(Mk 6, 7-13 – z Biblii Tysiąclecia)

Rozesłanie Dwunastu

7 Następnie przywołał do siebie Dwunastu i zaczął rozsyłać ich po dwóch. Dał im też władzę nad duchami nieczystymi 8 i przykazał im, żeby nic z sobą nie brali na drogę prócz laski: ani chleba, ani torby, ani pieniędzy w trzosie. 9 «Ale idźcie obuci w sandały i nie wdziewajcie dwóch sukien!» 10 I mówił do nich: «Gdy do jakiego domu wejdziecie, zostańcie tam, aż stamtąd wyjdziecie. 11 Jeśli w jakim miejscu was nie przyjmą i nie będą słuchać, wychodząc stamtąd strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo dla nich!» 12 Oni więc wyszli i wzywali do nawrócenia. 13 Wyrzucali też wiele złych duchów oraz wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali.


Rozważanie:

Jezus wysyła swych uczniów, aby podobnie jak On, głosili ludziom Dobrą Nowinę, wzywając ich do nawrócenia i uwierzenia w Ewangelię (zob. Mk 1,15). Godny uwagi jest fakt, że Jezus daje posyłanym uczniom prawie taką sam władzę, jaką sam posiadał: władzę nad duchami nieczystymi, moc uzdrawiania i znajomość Ewangelii, którą będą głosić. Daje im też szczegółowe informacje, jak mają postępować. W swej pracy mają zdać się całkowicie na Boga i wspaniałomyślność tych, do których idą: „i przykazał im, żeby nic ze sobą nie brali na drogę prócz laski” (Mk 6,8). Ludzie są wolni: mogą przyjąć posłańców Jezusa, ale mogą też ich odrzucić. Ze strony uczniów nie może być żadnej natarczywości lub zniewolenia: „Jeśli w jakim miejscu was nie przyjmą […] – mówi Jezus – wychodząc stamtąd strząśnijcie proch z nóg waszych na świadectwo dla nich! Ewangelia jest ofiarowana ludziom dobrej woli” (Mk 6,11). Sprawdza się tu oświadczenie aniołów dane ludziom w chwili narodzenia Jezusa (zob. Łk 2,14). Posłannictwo uczniów będzie udane i owocne dla tych, którzy ich przyjmą.
To opowiadanie ewangeliczne jest drogowskazem także dziś zarówno dla tych, którzy oddają się głoszeniu słowa Bożego, jak i dla tych, którzy go słuchają. Słowo Boże jest skierowane do wszystkich. Jego skuteczność jednak zależy od dobrej woli tych, którym jest ono głoszone.


Źródło: ks. Władysław Biedrzycki MSF, „Ewangelia w liturgii i życiu”, Pelplin 2011

Udostępnij ten artykuł:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *